Zamknij

Asad znów użyje broni chemicznej? USA ostrzega przed atakiem

Redakcja
27.06.2017 08:42
Asad znów użyje broni chemicznej? USA ostrzega przed atakiem
fot. PAP/EPA

Amerykańska administracja ostrzega, że reżim Asada w Syrii znów może użyć broni chemicznej.

Wiele wskazuje na to, że władze Syrii są znów gotowe do użycia broni chemicznej, tak jak to miało miejsce 4 kwietnia - oznajmił w poniedziałek rzecznik Białego Domu, Sean Spicer. Zapowiedział, że jeśli dojdzie do ataku, cena dla władz w Damaszku będzie wysoka. Spicer nie podał konkretnych dowodów potwierdzających, że przygotowania do ataku z użyciem broni chemicznej istotnie mają miejsce. W swym oświadczeniu powiedział jedynie, że wywiad wojskowy "dostrzegł potencjalne oznaki" wskazujące, iż reżim Baszara al-Asada podjął takie przygotowania i może zdecydować się po raz kolejny na użycie broni chemicznej.

Zobacz także

- Gdyby do tego doszło, odpowiedź amerykańska będzie zdecydowana - ostrzegł rzecznik Białego Domu. Agencje przypominają, że 4 kwietnia armia syryjska przeprowadziła atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, w którym zginęło co najmniej 86 osób, w tym 30 dzieci.

Zobacz także

W reakcji na ten atak siły USA w nocy z 6 na 7 kwietnia przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims, powodując ciężkie straty po stronie syryjskiej.

RadioZET.pl/pap/maal