Zamknij

Tragiczne zdjęcia dzieci, które cudem uniknęły śmierci. Koalicja z USA na czele prowadzi naloty w Syrii

Redakcja
05.07.2017 10:19
Tragiczne zdjęcia dzieci, które cudem uniknęły śmierci. Koalicja  z USA na czele prowadzi naloty w Syrii
fot. Flickr

Koalicja pod przewodnictwem Amerykanów dokonała bombardowania w Syrii w mieście Al Rakka, bastionu ISIS. Zagraniczni zwolennicy Assada chwalą się postępami w wypieraniu dżihadystów z kluczowego miejsca w państwie. Pytanie tylko, jakim kosztem. 

"Tego nie zobaczycie w mediach" - głosi post na portalu społecznościowym jednej z organizacji monitorujących łamanie praw człowieka w Syrii. Zdjęcia, które udostępniła - szokują. Przedstawiają dzieci, które przeżyły nalot wojsk pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Podczas gdy zachodnie media rozpisują się nad sukcesami koalicji w starciu z tzw. Państwem Islamskim, w oblężonym mieście Al-Rakka (nazywanym nieformalną stolicą ISIS) codziennie rozgrywa się tragedia cywilów, którzy tam zostali. 

Naloty dotknęły dzieci w wiosce Kasrat Suror. Przerażających historii z frontu jest oczywiście więcej.

Dramat dotknął też m.in. Wafę, której 23-letnia córka jest uwięziona w regionie zajętym przez dżihadystów. Brakuje jej wszystkiego: wody, jedzenia. Rozpaczliwe wiadomości wysyła matce mieszkającej w Holandii. Kontaktują się za pomocą aplikacji telefonicznej. Młoda dziewczyna drży o życie nie tylko swoje, ale też swojego malutkiego dziecka.

- Mamo, mam koszmary. Śni mi się, że przychodzą mnie zabić. Boję się, wszędzie ich teraz widzę - mówi z przerażeniem młoda kobieta. - Zabierz mnie stąd, jestem zmęczona. Mój syn jest wycieńczony, błagam, zabierz mnie stąd - rozpaczliwie prosi córka w jednej z rozmów. 

Wafa straciła już jedno dziecko. Podczas ucieczki z Syrii do Grecji utonęła jej 2,5-letnia córeczka. Teraz rozpaczliwie szuka sposobu, żeby sprowadzić do Europy swoją starszą latorośl i malutkiego wnuka. Nigdy go nie widziała. 

RadioZET.pl/KM