Zamknij

Dżihadyści tracą ostatni bastion w Syrii. „To cios”

Redakcja
14.12.2018 11:08
Dżihadyści tracą ostatni bastion w Syrii. „To cios”
fot. A.WATAD/AFP/East News

Ostatnie syryjskie miasto kontrolowane przez tzw. Państwo Islamskie (IS) zostało odbite z rąk dżihadystów. Hadżin we wschodniej Syrii zdobyli syryjscy bojownicy pod wodzą Kurdów, wspierani przez Stany Zjednoczone.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O utracie przez dżihadystów ostatniego bastionu w Syrii poinformowało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zobacz także

Agencja Associated Press podkreśla, że utrata Hadżin w prowincji Dair az-Zaur jest ciosem dla IS. Miasto było ich główną twierdzą na ostatnim obszarze, jaki kontrolują we wschodniej Syrii. Pod kontrolą IS są tam jeszcze tylko niektóre wsie.

Walki w Syrii

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) pod wodzą Kurdów od trzech miesięcy walczą z tzw. Państwem Islamskim w prowincji Dair az-Zaur. W ostatnich tygodniach ta ofensywa przybrała na sile, wraz z nadejściem posiłków z północnej Syrii.

Zobacz także

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka bojownicy SDF zajęli Hadżin w piątek wcześnie rano, po zaciekłych walkach. Wsparcie z powietrza zapewniało lotnictwo koalicji pod wodzą USA. Pewna liczba dżihadystów wycofała się do pobliskich wsi. Walki trwają na polach w pobliżu miasta, gdzie bojownicy SDF ścigają dżihadystów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ