Zamknij

Świat na skraju wojny? Ważą się losy ataku na Syrię

Redakcja
12.04.2018 23:06
Syria
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w czwartek z doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, jednak nie podjął ostatecznej decyzji o ataku na Syrię - poinformował w komunikacie Biały Dom.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jeszcze w czwartek Trump będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premier Wielkiej Brytanii Theresą May - głosi komunikat.

Administracja USA nadal ocenia dane wywiadu w sprawie ataku chemicznego w Syrii i prowadzi konsultacje z partnerami i sojusznikami - podał Biały Dom.

Wcześniej minister obrony Jim Mattis, który wystąpił przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów, odmówił odpowiedzi na pytania o plany wojskowe sił USA dotyczące Syrii. 

Rząd W. Brytanii: Konieczne podjęcie kroków 

Gabinet premier Theresy May oznajmił w czwartek po nadzwyczajnym posiedzeniu ws. ewentualnego zaangażowania militarnego w Syrii, że konieczne jest podjęcie kroków mających na celu uniemożliwienie ponownego użycia broni chemicznej przez syryjski reżim.

Zobacz także

Atak chemiczny w Syrii nie może pozostać bez odpowiedzi - postanowił brytyjski rząd. Jak poinformowano w oświadczeniu kancelarii premier May, ministrowie uznali, że jest "wysoce prawdopodobne", że to siły wierne prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi stoją za atakiem, do którego doszło w mieście Duma.

Gabinet de facto dał May pozwolenie na zaplanowanie ze Stanami Zjednoczonymi i Francją operacji militarnej w Syrii - pisze AP.

RadioZET.pl/PAP/DG