Zamknij

Putin nakazał zorganizowanie korytarzy humanitarnych we Wschodniej Gucie

Redakcja
26.02.2018 16:20
Dramat ludności cywilnej w Syrii
fot. East News

Prezydent Rosji nakazał wprowadzić w Syrii zawieszenie broni oraz utworzenie specjalnych korytarzy humanitarnych, dzięki którym cywile będą mogli opuścić strefę walk. O decyzji Putina poinformował szef rosyjskiego resortu obrony, Siergiej Szojgu.

Zagłosuj

Wierzysz w szczere intencje W.Putina w tej sprawie?

Liczba głosów:

Zawieszenie broni ma nastąpić już we wtorek 27 lutego. — Na rozkaz prezydenta Rosji i w celu uniknięcia strat wśród ludności cywilnej we Wschodniej Gucie codzienny rozejm humanitarny zostanie wprowadzony od 27 lutego od godz. 9 do godz. 14 — wyjaśnił minister na posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony.

30-dniowe zawieszenie broni?

Ruch prezydenta Rosji jest odpowiedzią na doniesienia o coraz bardziej dramatycznej sytuacji cywilów we Wschodniej Gucie. Napływają informacje o tym, że bojownicy zaczynają używać broni chemicznej, a cywile wykorzystywani są jako żywe tarcze.

Szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Ławrow powiedział, że 30-dniowe zawieszenie broni wejdzie w życie, kiedy wszystkie strony dojdą do porozumienia w kwestii sposobu jego wdrożenia.

Dramat ludności cywilnej

W ubiegłym roku Wschodnia Guta została przez Rosję, Iran i Turcję włączona do stref deeskalacji, jednak cywile nie czują się tam bezpiecznie. Wydarzenia z ostatnich dni na przedmieściach Damaszku były jednymi z najbardziej krwawych odkąd rozpoczęła się wojna w 2011 roku.

RadioZET.pl/PAP/strz