Poseł Skutecki spotkał się z syryjskim dyktatorem

Redakcja
02.11.2018 10:57
Syria. Poseł Skutecki spotkał się z Baszarem al-Asadem
fot. Paweł Skutecki/Facebook

Polska delegacja w czwartek spotkała się w Damaszku z dyktatorem Syrii Baszarem al-Asadem. O spotkaniu z przywódcą oskarżanym o zbrodnie wojenne poinformowały syryjskie media państwowe. Na czele delegacji stał poseł klubu Kukiz'15 Paweł Skutecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała agencja SANA, Asad podczas spotkania miał podkreślić, że największym problemem krajów europejskich jest "oderwanie od rzeczywistości". "Prezydent al-Asad starał się wytłumaczyć polskiej delegacji sytuację wojenną, z którą Syryjczycy borykają się od siedmiu lat" - napisano w relacji ze spotkania.

Natomiast grupa z Polski, której przewodniczył Skutecki, miała zapewnić syryjskiego dyktatora zarówno wojna, jak i osiągnięcia na froncie dokonane przez stronę rządową przyczyniły się do powstrzymania fali terroryzmu w Europie.

Poseł Kukiz15 z wizytą w Libanie. Spotkał się m.in. z liderem Hezbollahu

Baszar al-Asad jest prezydentem Syrii od 18 lat. Przez społeczność międzynarodową oskarżany jest o wywołanie wojny w Syrii w 2012 roku, używanie broni chemicznej oraz zbrodnie wojenne. 

SANA podkreśliła, że delegacja wyraziła nadzieję na "całkowite wykorzenienie terroryzmu i przejęcie kontroli" nad całą Syrią.

Podczas wizyty w Syrii polska grupa spotkała się również z przewodniczącym syryjskiego Zgromadzenia Ludowego Hamoudehem Sabbaghem.

Skutecki napisał na Facebooku, że celem jego podróży do Damaszku była próba podjęcia dialogu ze stronami wojny w Syrii.

Zobacz także

"Spotkaliśmy się ze wszystkimi. Od liderów religijnych, przez posłów frakcji rządowej i opozycji, prezydium parlamentu, do prezydenta Baszara Al-Assada.
Wszystkim powtarzałem jedno: dziękujemy za zatrzymanie Daesh. Dziękujemy za ofiarę krwi syryjskich żołnierzy, którzy pokonali samozwańcze tzw. Państwo Islamskie" - relacjonował poseł.

Dwa dni wcześniej Skutecki wraz z polską delegacją był również w Libanie, gdzie spotkał się z Mohammadem Raadem, szefem klubu parlamentarnego Hezbollazu. To szyicka organizacja uznana przez większość państw zachodnich za terrorystyczną. 

To nie pierwsza kontrowersyjna wizyta Skuteckiego na Bliskim Wschodzie. W marcu tego roku również spotkał się z Raadem, który wręczył mu wówczas pamiątkowy medal.

Warto przypomnieć, że w sierpniu nieoczekiwaną wizytę w Syrii złożył wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz. Towarzyszył mu wówczas szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk.

Zobacz także

RadioZET.pl/SANA/PTD