Zamknij

Polska delegacja w Damaszku. Zagadkowe rozmowy z reżimem Asada [WIDEO]

Redakcja
29.08.2018 11:31
Syria. Wizyta polskiej delegacji w Damaszku z wiceszefem MSZ Andrzejem Papierzem
fot. Mofaexsy/Syria MFA/Facebook

Po raz pierwszy od wybuchu wojny w Syrii do tego kraju udała się polska państwowa delegacja. Na jej czele stanął wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz. Według rosyjskich mediów miał mu towarzyszyć szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk. MSZ nie informuje, czego dotyczyły rozmowy z władzami Syrii, co podsyca spekulacje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Krótką depeszę na temat rozmów przekazała syryjska agencja prasowa SANA.

Podczas spotkania z Papierzem syryjski wiceszef dyplomacji Fayssal Mikdad miał udzielić poparcia dla polityki polskich władz wobec uchodźców z Syrii. Minister reżimu Asada miał dobrze ocenić starania Polski o odesłanie Syryjczyków do ich ojczyzny oraz wsparcie dla miejscowych władz w zakresie stworzenia dla nich warunków do powrotu.

Zobacz także

Mikdad miał powiedzieć, że „stanowisko Polski jest realistyczne i racjonalne, podkreślając, że jest to właściwy sposób pomocy dla Syrii, odrzucając jako niedopuszczalne powiązanie pomocy humanitarnej z innymi warunkami”.

Polska delegacja przekazała władzom Syrii swój pomysł na wybudowanie domów dla 100 syryjskich rodzin przebywających w Libanie. Polska strona ma ponieść koszty budowy, a reżim Asada zapłacić za edukację i zapewnienie opieki medycznej dla uchodźców.

– Stoimy na stanowisku, że powinniśmy pomagać wszystkim tym, którzy stracili swoje nieruchomości na miejscu, tutaj w Syrii, i celem naszej wizyty jest zobaczyć, co jest możliwe tutaj do zrobienia – miał powiedzieć Papierz, cytowany przez agencję SANA.

Zobacz także

Zdaniem rosyjskiej agencji Sputnik w składzie polskiej delegacji znalazł się szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk. Polski MSZ nie wydał żadnego komunikatu w sprawie wizyty delegacji w ogarniętej wojną Syrii.

Jedynie na koncie MSZ na Twitterze zamieszczono dwa zdjęcia Papierza – jedno podczas uścisku dłoni ze swoim syryjskim odpowiednikiem Mikdadem oraz z wizyty w klasztorze Najświętszej Marii Panny w Sajdnaji.

Witold Repetowicz, polski dziennikarz relacjonujący wydarzenia na Bliskim Wschodzie, określił wizytę Papierza w Syrii jako „dość sensacyjną”.

Siedem lat wojny

Wojna w Syrii trwa od 2012 roku. Konflikt wybuchł po serii demonstracji antyrządowych wymierzonych w reżim Baszara al-Asada, który od 2000 roku rządzi Syrią (przejął władzę po swoim ojcu).

Podczas wojny, w której walczą ze sobą wojska reżimu (wspierane przez Iran i Rosję), rebelianci sprzeciwiający się Asadowi (wspierani m.in. przez Turcję), Kurdowie (wspierani przez USA) oraz dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego, zginęło według różnych źródeł ponad 100 tys. osób. Zdecydowana większość z nich to cywile.

Kolejne 7,6 mln Syryjczyków było zmuszonych z powodu konfliktu opuścić swoje domy.

RadioZET.pl/SANA/PTD