Zamknij

Syryjczycy są już największą grupą obcokrajowców w europejskim państwie

Redakcja
13.05.2017 16:47
Syryjczycy są już największą grupą obcokrajowców w europejskim państwie

W Szwecji największą grupą obcokrajowców nie są już ich sąsiedzi Finowie. Według najnowszych danych szwedzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego teraz są nią obywatele Syrii. – To historyczna zmiana – komentuje analityk Tomas Johnasson.

Do marca 2017 roku największą grupą obcokrajowców w Szwecji byli sąsiedzi zza ich wschodniej granicy, Finowie. – Finowie tradycyjnie przyjeżdżali do Szwecji jako siła robocza po II wojnie światowej do lat 80. ubiegłego wieku, gdy było ich wówczas ponad 250 tys. Dziś większość urodzonych w Finlandii mieszkańców Szwecji jest w wieku emerytalnym. Ta grupa wymiera – mówi analityk szwedzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego, Tomas Johnasson.

Zobacz także

Historyczna zmiana

Według najnowszych danych, obecnie Syryjczycy są największą grupą obcokrajowców w Szwecji. Jak podaje portal Forsal.pl, dane przedstawione przez SCB nie obejmują osób starających się o azyl w Szwecji. Do statystyk nie są wliczani imigranci z tymczasowym pozwoleniem na pobyt.

W Szwecji obcokrajowcy stanowią około 18 proc. społeczeństwa. Wojna w Syrii trwa od marca 2011 roku, czyli dłużej, niż czas trwania II wojny światowej (1939-1945).

RadioZET.pl/Forsal.pl/strz