Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Piloci samolotów dostali wolne na święta. Zdziwili się, bo decyzję podjął nie szef, tylko... komputer

30.11.2017 17:19
xxx wiadomosci

Piloci American Airlines byli mile zaskoczeni, kiedy pracodawca przyznał im urlopy wypoczynkowe w okresie świąt Bożego Narodzenia. Szybko okazało się, że był to jakiś błąd w systemie komputerowym. Konsekwencją mogłoby być odwołanie nawet 15 tysięcy lotów.

Piloci samolotów dostali wolne na święta. Zdziwili się, bo decyzję podjął nie szef, tylko... komputer fot. Flickr

- Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu tak szybko, jak to tylko możliwe - poinformowały linie lotnicze w komunikacie. Jeden z pilotów ujawnił portalowi Yahoo Finance, że do planowania urlopów linie używały aplikacji Trip Trade i że najwyraźniej to ona narobiła kłopotów.

Jeden z pracowników American Airlines ujawnił, zastrzegając sobie anonimowość, że piloci mogą rezygnować z lotów oznaczonych w aplikacji kolorem zielonym. Natomiast loty "czerwone" są dla nich obligatoryjne i piloci mogą co najwyżej zamieniać się między sobą.

Na okres od 17 do 31 grudnia, kiedy szczególnie wielu ludzi korzysta z komunikacji lotniczej, a wielu pilotów chętnie spędziłoby czas z rodzinami, aplikacja oznaczyła bardzo dużo planowanych lotów kolorem zielonym.

Piloci nie zaprzepaścili okazji i wprowadzili do systemu informacje, że rezygnują z "zielonych" lotów. Okazało się, że skoro system stworzył taką możliwość, nikt nie chce siadać za sterami w okresie świątecznym. Amerykańskie media informują, że w grę wchodzi 15 tysięcy lotów.

Rozpoczęła się akcja nakłaniania pilotów, by jednak obsłużyli loty, z których system pozwolił im zrezygnować. Przewidziano spore zachęty finansowe - 150 proc. normalnego wynagrodzenia. To maksimum, na jakie pozwala układ zbiorowy. Część pilotów mówi, że byliby skłonni zrezygnować z przyznanych im już wolnych dni, ale za większe pieniądze. Związek zawodowy zrzeszający pilotów zasygnalizował już, że będzie chciał wykorzystać tę sytuację do wynegocjowania wyższych stawek za pracę w dni świąteczne.

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń
Tagi