Zamknij

Odkryli szczątki ok. 10-letniego dziecka. Mają blisko dwa tysiące lat

27.11.2019 21:59
Wezuwiusz szczątki
fot. Twitter

Na szczątki około 10-letniego dziecka natknęli się w ruinach rzymskiej łaźni w Pompejach archeolodzy. Jak przekonują, pochodzą one z 79 roku, kiedy wybuch wulkanu Wezuwiusz wstrząsnął Cesarstwem Rzymskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Erupcja Wezuwiusza, starannie opisana przez Pliniusza Młodszego, uchodzi za jedną z największych w historii świata. Na trwałe wpisała się w historię Rzymu, niszcząc pobliskie Pompeje, zamieszkałe przez ok. trzy tysiące ludzi.

Zobacz także

„The Sky” pisze dziś o zaskakującym odkryciu w osadzie archeologicznej. W pracach archeologicznych na terenie jednej z rzymskich łaźni nieopodal Wezuwiusza natrafiono na ludzkie szczątki.

Jak przekazał dyrektor parku archeologicznego w Pompejach, Massimo Osanna, w ruinach łaźni, pod warstwą wulkanicznej ziemi natrafiono na szczątki ok. 10-letniego dziecka, ale też amulety, klejnoty, elementy z brązem i bursztynem.

Zobacz także

Ludzkie kości datowane są na ok. 2000 lat. Z racji bliskości Wezuwiusza, archeolodzy zakładają, że dziecko szukało schronienia przed wulkanem właśnie w łaźni.

Miały to być wyjątkowo luksusowe łaźnie. Rzymianie stosowali m. in. marmury, wzorując się na łaźniach tworzonych dla cesarza Nerona. Miały być perłą Pompei, ale nie przetrwały wulkanicznej apokalipsy.

Przestrzeń po łaźniach w okolicy Wezuwiusza można oglądać od kilku dni.

 RadioZET.pl/Coriere della Sera/The Sky