Zamknij

Szczepionka Pfizera bezpieczna dla 5-latków. Ważna opinia ekspertów

PAP
26.10.2021 23:57
Szczepienia dzieci przeciw COVID-19
fot. Albertm24/Shutterstock (ilustracyjne)

Szczepionka Pfizera przeciw COVID-19 może być stosowana dla dzieci w wieku 5-11 lat - uznała we wtorek ekspercka komisja doradzająca amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta do 3 listopada.

Szczepienia przeciw COVID-19 zdaniem ekspertów to najszybsza i najbezpieczniejsza droga do uniknięcia skutków groźnej choroby wywołanej przez koronawirusa. Również w przypadku dzieci. W Stanach Zjednoczonych preparatem, który mogą wkrótce przyjąć najmłodsi pacjenci, jest szczepionka od firmy Pfizer.

Za zatwierdzeniem preparatu - którego dawka jest mniejsza niż ta oferowana osobom powyżej 12. roku życia - zagłosowało 17 z 18 ekspertów biorących udział w dyskusji komisji ds. szczepionek i powiązanych produktów biologicznych FDA. Jeden wstrzymał się od głosu.

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Ważna opinia ekspertów

Opinia komisji nie jest wiążąca dla agencji, choć zwykle ostateczna decyzja jest zbieżna z ich zdaniem. Decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia FDA w dniach 2-3 listopada.

Mimo wystawienia pozytywnej opinii część ekspertów sugerowała, że nie wszystkie dzieci potrzebują szczepionki, lub dwóch jej dawek. Wskazywali przede wszystkim na te, które przechodziły już Covid-19. Zalecali też monitorowanie przypadków skutków ubocznych, zwłaszcza zapalenia mięśnia sercowego (choć zdarza się rzadko, to dotyczy głównie ludzi młodych).

W badaniach klinicznych Pfizera firma wykazała, że jej preparat jest w ok. 91 proc. skuteczny w zapobieganiu infekcji u dzieci. Biały Dom już w ubiegłym tygodniu nakreślił plan dystrybucji szczepionki dla dzieci, zapowiadając, że będzie oferowana m.in. w przyszkolnych poradniach, aptekach i u pediatrów.

Według opublikowanego we wrześniu sondażu Ipsos zaszczepienie swoich dzieci planuje 44 proc. Amerykanów, zaś 42 proc. nie chce tego robić. W przypadku dzieci powyżej 12. roku życia szczepienie lub chęć zaszczepienia zadeklarowało 57 proc. rodziców.

PAP - Oskar Górzyński