Zamknij

Problem ze szczepionką niemieckiej firmy. "Nie spełniła oczekiwań"

17.06.2021 06:20
Szczepionka Curevac NV ma zbyt niską skuteczność
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Niemiecka firma farmaceutyczna Curevac NV poinformowała w środę, że jej będąca w ostatniej fazie prób klinicznych szczepionka przeciwko Covid-19 wykazała skuteczność na poziomie 47 proc. i nie spełniła oczekiwań. Dostawy setek milionów dawek do krajów UE stanęły pod znakiem zapytania.

Szczepienia przeciw Covid-19 w Unii Europejskiej napotkały kolejny problem. Chodzi o niezadowalające wyniki testów klinicznych szczepionki firmy Curevac NV. "Szczepionka uzyskała wstępną skuteczność 47 proc. przeciwko Covid-19 nie osiągając założonych kryteriów statystycznych" - przekazała w komunikacie firma.

Jej szef Franz-Werner Haas zastrzegł jednak, że "ostateczna skuteczność może być większa" dodając, iż za niską skuteczność odpowiadają częściowo wciąż pojawiające się nowe warianty koronawirusa.

Szczepionka Curevac NV ma zbyt niską skuteczność

Rozczarowująca skuteczność szczepionki, znanej jako CVnCoV, wyszła na jaw po badaniach z udziałem ok. 40 tys. ochotników w Europie i Ameryce Łacińskiej, wśród których wykryto 139 przypadków infekcji koronawirusem.

Unia Europejska zamówiła w listopadzie 2020 roku 405 mln dawek tej szczepionki, z czego 180 mln opcjonalnie. Niemcy zamówiły w odrębnym porozumieniu dalsze 20 mln dawek. 

Curevac przystąpiła do wyścigu nad opracowaniem szczepionki w styczniu 2020 r. razem z Pfizerem/BioNTech i Moderną, które jako pierwsze uzyskały "zielone światło" różnych organów regulujących rynek farmaceutyczny na komercjalizację ich szczepionek. Szczepionka Curevac oparta jest o taką samą technologię mRNA jak szczepionki wymienionych konkurentów, które jednak osiągają skuteczność na poziomie ponad 90 proc.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK