Zamknij

Będą zmiany w szczepieniach? "Lepsze rozwiązanie niż częściej podawana dawka przypominająca"

23.01.2022 08:35
Szczepienia przeciw COVID-19 co rok - komentarz prezesa Pfizera
fot. BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/East News

Podawana corocznie szczepionka przeciwko COVID-19 byłaby lepszym rozwiązaniem, niż częściej podawana dawka przypominająca - powiedział szef koncernu farmaceutycznego Pfizer, Albert Bourla.

Szczepienia przeciw COVID-19 staną się naszą coroczną rzeczywistością – stwierdził prezes koncernu Pfizer w sobotę 22 stycznia, na antenie izraelskiej telewizji N12 News.

Bourla odnosił się do sposobu najskuteczniejszej walki z pandemią koronawirusa – w kontekście oceny częstotliwości szczepienia.

Prezes Pfizera: "Lepsze rozwiązanie niż częsta dawka przypominająca"

- Jest to pożądany scenariusz, mam nadzieję, że uda nam się dojść do momentu, w którym będziemy mogli szczepić się regularnie, raz w roku - powiedział prezes Pfizera, odpowiadając na pytanie o skuteczność podawanych co kilka miesięcy dawek przypominających. Przypomnijmy – trzecią dawkę szczepionki, wzmacniającą ochronę przed wariatem Omikron, możemy przyjmować w Polsce po sześciu, a w niektórych przypadkach nawet po pięciu miesiącach od zakończenia pełnego szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepionka firmy Pfizer/BioNTech okazała się skuteczną przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby w przypadku zakażenia wariantem Omikron, jej efektywność spadła jednak w zetknięciu ze zwiększoną zdolnością wariantu do przenoszenia. 

- W przypadku podawania preparatu raz w roku, łatwiej będzie do tego przekonać ludzi, łatwiej będzie to też zapamiętać. Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to naprawdę idealna sytuacja – dodał prezes Pfizera. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowały w piątek, że trzecia dawka szczepionek Moderny i Pfizera oferuje sięgająca 90 proc. ochronę przed ryzykiem hospitalizacji.

RadioZET.pl/PAP

C