Zamknij

Dania blokuje kolejną szczepionkę. Podano powód

PAP
03.05.2021 19:10
szczepionka Johnson&Johnson
fot. AP/Associated Press/East News

Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu z programu szczepień przeciwko Covid-19 kolejnego preparatu. Tym razem chodzi o szczepionkę Johnson&Johnson. To w związku z przypadkami zakrzepów potencjalnie związanymi ze szczepionką - podały w poniedziałek duńskie media. Wcześniej wykluczono szczepionkę AstraZeneca.

Decyzja o wykluczeniu szczepionki Johnson&Johnson z programu szczepień przeciwko COVID-19 ma zostać ogłoszona wkrótce - podały w poniedziałek duńskie media, m.in. tabloid "BT". Jeśli tak się faktycznie stanie, ma to znacząco opóźnić duński program szczepień, nawet do jesieni.

Szczepionka Johnson&Johnson zablokowana w Danii

Wykluczenie preparatu ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą. Wcześniej z podobnych powodów Dania zrezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zakrzepy po szczepionce Johnson&Johnson? Jest stanowisko EMA

Mimo to Europejska Agencja Leków nie zmieniła swojej rekomendacji dla jednodawkowego preparatu, uznając, że korzyści przewyższają ryzyko. EMA zastrzegła jednak, że ulotka szczepionki powinna uaktualnić informację o możliwych efektach ubocznych. Podobną decyzję podjęła amerykańska Agencja Żywności i Leków po tymczasowym wstrzymaniu szczepień z użyciem preparatu.

Jak pisze "BT", mimo wykluczenia szczepionek z narodowego programu szczepień, Narodowa Rada Zdrowia orzekła w poniedziałek, że ci, którzy chcieliby zaszczepić się tymi preparatami, będą mogli to zrobić poza ramami centralnego programu. 

RadioZET.pl/PAP