Zamknij

Korea Płd. 9 osób zmarło po zaszczepieniu przeciwko grypie. Władze uspokajają

21.10.2020 18:47
zmarli po szczepionce na grypę
fot. East News

Dziewięć osób zmarło w Korei Południowej po zaszczepieniu przeciwko grypie. Władze oceniają, że nie ma związku pomiędzy zgonami a szczepionkami, i nie wstrzymują programu szczepień, który ma odciążyć szpitale w czasie pandemii – podała w środę agencja Yonhap.

Dziewięć osób zmarło w Korei Południowej po zaszczepieniu przeciwko grypie - podała agencja Yonhap. „Nie znaleźliśmy bezpośredniego związku pomiędzy zgonami a szczepionkami czy też związku pomiędzy skutkami ubocznymi szczepienia na grypę a zgonami” – oświadczyła szefowa Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA) Dzung Eun Kiong.

KDCA zapowiedziała szczegółowe śledztwo w sprawie zgonów. W ośmiu przypadkach trwa już dochodzenie epidemiologiczne i prowadzone są sekcje zwłok – podał Yonhap.

Korea Płd. Dziewięć osób zmarło po zaszczepieniu przeciwko grypie. Władze: nie ma związku

Obawy dotyczące szczepień przeciwko grypie pojawiły się w ubiegły piątek po doniesieniach o śmierci 17-latka, który dwa dni wcześniej przyjął szczepionkę. Odnotowano również kilka innych zgonów zaszczepionych niedawno osób w wieku 68-82 lata, przy czym większość z nich cierpiała na choroby współistniejące.

Zobacz także

„Ubolewamy z powodu obaw związanych ze szczepionkami na grypę i poważnie badamy sytuację. Najpierw jednak musimy ustalić dokładną przyczynę niedawnych zgonów” – powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Kim Gang Lip.

ZOBACZ TAKŻE: Szczepionka na grypę 2020: cena, kiedy się szczepić - opinie lekarzy

Władze Korei Płd. ogłosiły we wrześniu program darmowych szczepień przeciwko grypie, którego celem było zwiększenie liczby szczepień do 30 mln, czyli o 20 proc. większej niż w ubiegłym roku, aby odciążyć służbę zdrowia w czasie pandemii Covid-19.

Zobacz także

Jak dotąd w kraju zaszczepiono przeciw grypie prawie 13 mln osób, z czego ponad 8 mln otrzymało darmowe dawki w ramach rządowego programu. U 431 osób stwierdzono niepożądane reakcje, w tym 119 przypadków alergii i 93 przypadki gorączki.

Zobacz także

„Jako że większość osób, które otrzymały zastrzyki przeciw grypie, nie zgłosiła poważnych problemów, doszliśmy do wniosku, że te szczepionki nie zawierają substancji toksycznych. Możemy wykluczyć możliwość, że same szczepionki stanowią problem” – powiedział Kim Dzung Gon, który kieruje zespołem badającym sprawę szczepień.

RadioZET.pl/ PAP