Zamknij

EMA odradza stosowanie szczepionki AstraZeneca u osób z tą rzadką chorobą

12.06.2021 16:30
szczepienie
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała zalecenie, w którym odradza stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 u osób z rzadką chorobą naczyń krwionośnych - zespołem przesiąkania włośniczek. EMA bada także związek między szczepieniami z użyciem preparatów różnych firm a zapaleniem mięśnia sercowego.

  1. Szczepionki AstraZeneca. EMA nie zaleca ich przy zespole przesiąkania włośniczek
  2. EMA bada przypadki zapalenia mięśnia sercowego po przyjęciu szczepionek

Nowe zalecenia Europejskiej Agencji Leków (EMA). Komitet ds. bezpieczeństwa EMA stwierdził, że zespół przesiąkania włośniczek należy dodać jako nowy punkt ryzyka w opisie szczepionki AstraZeneca. Jest to choroba, w której krew przecieka z najmniejszych naczyń krwionośnych do mięśni i jam ciała i charakteryzuje się obrzękiem oraz spadkiem ciśnienia krwi.

EMA dokonała przeglądu sześciu potwierdzonych przypadków zespołu przesiąkania włośniczek u osób, głównie kobiet, które otrzymały szczepionkę AZ - Vaxzevria. Wśród tych przypadków jeden był śmiertelny.

Szczepionki AstraZeneca. EMA nie zaleca ich przy zespole przesiąkania włośniczek

EMA po raz pierwszy zaczęła badać przypadki tych schorzeń w kwietniu. - Na razie mamy do czynienia z "sygnałem dotyczącym bezpieczeństwa", czyli informacjami o nowych zdarzeniach niepożądanych, które mogą być potencjalnie związane z lekiem i które wymagają dalszych badań - informowała wówczas agencja.

Brytyjski regulator ds. zdrowia MHRA podał w czwartek, że otrzymał osiem zgłoszeń o zespole przesiąkania włośniczek wobec ponad 40 milionów zaplikowanych dawek szczepionki AZ i obecnie nie widzi związku przyczynowego. - Częstotliwość tych zgłoszeń jest mniejsza niż liczba schorzeń, które mogą wystąpić przypadkowo w razie braku szczepienia przeciw tej niezwykle rzadkiej chorobie, a obecne dowody nie sugerują, że zespół przesiąkania włośniczek może być wywołany przez szczepionkę AstraZeneki - powiedziała dyrektor naczelna MHRA June Raine.

W maju EMA wydała zalecenie, w którym odradzała podawanie w drugiej dawce szczepionki AZ osobom z chorobą krzepnięcia krwi, znaną jako zakrzepica z zespołem małopłytkowości.

EMA bada przypadki zapalenia mięśnia sercowego po przyjęciu szczepionek

Jak pisze Reuters, EMA rozszerza również badania na przypadki zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia po zaszczepieniu wszystkimi szczepionkami dopuszczonymi dotąd do użytku w Unii Europejskiej. Amerykańska służba zdrowia poinformowała, że zarejestrowała wyższą, niż oczekiwano liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u młodych mężczyzn, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionek opartych na technologii mRNA, ale nie była w stanie ustalić związku przyczynowego.

Kilka dni temu izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że szczepienie na koronawirusa szczepionką Pfizera może mieć związek z zaobserwowaną niewielką liczbą przypadków zapalenia mięśnia sercowego, głównie u młodych mężczyzn. Zgodnie z oświadczaniem resortu badanie wykazało, że "istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizera) a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat". Taki związek zaobserwowano częściej wśród mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat niż w innych grupach wiekowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP