Zamknij

Trzęsienie ziemi w Buenos Aires. Szef Biura Białego Domu: widziałem kołyszące się żyrandole

Redakcja
30.11.2018 17:31
Trzęsienie ziemi w Buenos Aires. Szef Biura Białego Domu: widziałem kołyszące się żyrandole
fot. PAP/EPA

Trzęsienie ziemi w stolicy Argentyny - Buenos Aires. Jak podało Europejskie Centrum Sejsmologiczne, epicentrum znajdowało się około 30 kilometrów na południe od miasta, na głębokości 25 km. Według pierwszych informacji, trzęsienie ziemi miało siłę ok. 3,8 stopni w skali Richtera. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Buenos Aires w tej chwili przebywają światowi przywódcy, który przybyli na szczyt G20.

Jak napisał na Twitterze szef Biura Białego Domu Steve Herman, widział on lekko kołyszące się żyrandole.

Szczyt G20 w Argentynie

Dwudniowy szczyt, z udziałem przywódców najpotężniejszych gospodarczo 19 państw oraz Unii Europejskiej, rozpoczyna się w piątek w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Jego uczestnicy to: USA, Kanada, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Turcja, Rosja, Republika Południowej Afryki, Arabia Saudyjska, Indie, Indonezja, Korea Południowa, Japonia, Chiny, Australia i UE.

Odbywające się od kilkunastu lat spotkania państw G20, podobnie jak bardziej ekskluzywnego "klubu" G7, stanowiły potwierdzenie postępu we współpracy międzynarodowej poprzez wielostronne porozumienia w celu rozwiązywania konfliktów i stabilizacji gospodarki. Wyrazem tego były końcowe komunikaty świadczące przynajmniej o politycznej woli dogadywania się w spornych kwestiach i utrzymania globalnego ładu.

Zobacz także

Jeszcze do niedawna zdawało się, że w Buenos Aires dojdzie także do spotkania Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Kreml zapowiadał ją jeszcze w czwartek. Jednak tego samego dnia po południu prezydent USA zatweetował, że odwołuje spotkanie, ponieważ Rosja nie zwróciła Ukrainie zabranych jej okrętów na Morzu Czarnym ani nie uwolniła marynarzy.

W programie szczytu zaplanowano poza tym uroczyste podpisanie nowego układu handlowego USA z Kanadą i Meksykiem, zastępującego układ NAFTA.

RadioZET.pl/PAP/DG