Zamknij

"Wyraźne ocieplenie" w stosunkach Morawieckiego i Junckera. Premier uspokaja też ws. Polaków po Brexicie

Redakcja
25.11.2018 12:52
Morawiecki
fot. Emmanuel Dunnand/AFP/East News

Umowa w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE gwarantuje prawa Polaków na Wyspach, interesy polskich firm i unijny budżet - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu niedzielnego szczytu UE ws. Brexitu.

Przywódcy państw i rządów 27 krajów UE zatwierdzili w niedzielę na szczycie w Brukseli umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną ws. przyszłych relacji. Dokument rozwodowy musi zostać teraz przegłosowany przez parlamenty europejski i brytyjski.

Morawiecki uspokaja

"Umowa gwarantuje prawa Polaków na Wyspach, interesy polskich firm i unijny budżet. A Polska i Wielka Brytania pozostaną bliskimi sojusznikami" - napisał szef polskiego rządu. 

"Cieszę się, że się udało, bo umowa gwarantuje prawa Polaków na Wyspach, interesy polskich firm i unijny budżet. A Polska i Wielka Brytania pozostaną bliskimi sojusznikami" - dodał szef polskiego rządu.

Uzgodnione przez negocjatorów z obu stron kwestie to m.in. zagwarantowanie praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii i brytyjskich w państwach unijnych, rozliczenie finansowe między obiema stronami, ramy rozwiązania ewentualnych konfliktów oraz wypracowanie mechanizmu gwarantującego, że nie będzie powrotu do twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Sytuacja Polaków po Brexicie

Porozumienie będzie miało też bezpośredni wpływ na ponad 3 mln obywateli państw unijnych, w tym ponad milionową społeczność Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z ustalonym tekstem, zmiany w statusie prawnym Polaków wejdą w życie z dniem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tj. 29 marca 2019 roku.

Ci, którzy znajdą się w Wielkiej Brytanii przed tą datą, mogą liczyć na zabezpieczenie swoich praw na mocy prawa unijnego, ale ci, którzy przybędą później - nawet w trakcie prawdopodobnie co najmniej dwuletniego okresu przejściowego - będą podlegali brytyjskiemu prawu imigracyjnemu.

Zobacz także

Wszyscy obywatele UE - w tym Polacy - którzy będą legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii, a także członkowie ich rodzin będą chronieni na mocy umowy o wyjściu. Jednym z największych zwycięstw unijnych negocjatorów jest zabezpieczenie dożywotnich praw migracyjnych dla członków rodzin obywateli UE, którzy będą mieszkali w Wielkiej Brytanii przed datą jej wyjścia ze Wspólnoty.

Zgodnie z treścią dokumentu osoby przebywające na terenie Wielkiej Brytanii będą jednak musiały ubiegać się o dokument potwierdzający ich prawa wynikające z obywatelstwa Unii Europejskiej przez rejestrację w nowym systemie.

Tematem rozmów także nowelizacja ustawy o SN

"Wyraźne ocieplenie i chęć przykrycia złych emocji z przeszłości" - tak spotkanie Morawieckiego z Junckerem opisuje jeden z polskich dyplomatów. Według źródła z KE oprócz sytuacji Polaków na Wyspach omawiano na nim również ostatnie kroki polskich władz odnoszące się do Sądu Najwyższego.

Zobacz także

Rozmowa, choć nie była ustalona wcześniej, była oczekiwana ze względu na wprowadzane przez polskie władze zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. KE wyraziła w czwartek satysfakcję w odpowiedzi na kroki podjęte przez Warszawę.

Nowela przyjęta przez Sejm przewiduje umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. To spełnienie oczekiwań Komisji, a także odpowiedź na decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE.

RadioZET.PL/PAP/MP