Zamknij

Szczyt Trump-Putin. Prezydenci USA i Rosji rozmawiali w cztery oczy

Redakcja
16.07.2018 13:03
Szczyt USA-Rosja. Donald Trump spotkał się z Władimirem Putinem
fot. BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/East News

Z opóźnieniem w Helsinkach rozpoczęło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji. Najpierw Donald Trump i Władimir Putin rozmawiali w cztery oczy, a później w obecności oficjalnych delegacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Oficjalna cześć rosyjsko-amerykańskiego szczytu rozpoczęła się z godzinnym opóźnieniem po godz. 14 czasu lokalnego (godz. 13 w Polsce) w pałacu prezydenckim w Helsinkach. To opóźnienie zostało spowodowane przez późniejszy przylot Putina do fińskiej stolicy.

Następnie swój przyjazd z hotelu do miejsca szczytu opóźnił przywódca USA.

Zobacz także

Trump i Putin rozmawiali w cztery oczy. Po tych rozmowach zaplanowano roboczy lunch w szerszym gronie. Pomiędzy godz. 15-16 czasu polskiego obaj przywódcy mają odpowiadać na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej.

Zapowiadając szczyt Biały Dom wskazał, że przywódcy omówią relacje pomiędzy USA i Rosją i kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Strona rosyjska zapowiadała, że tematem rozmów Putina z Trumpem będą relacje obu krajów i główne problemy międzynarodowe.

Zobacz także

Na kilka godzin przed rozmową z Putinem prezydent USA krótko skomentował stan relacji rosyjsko-amerykańskich. "Z powodu wielu lat lekkomyślności i głupoty USA nasze relacje z Rosją NIGDY nie były gorsze (...)" - napisał Donald Trump.

Cztery dni po szczycie NATO

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przed poniedziałkowym szczytem powiedział w telewizji RT: - Mamy nadzieję, że to spotkanie na szczycie pozwoli nam odejść chociaż mały krok od tego kryzysu, w którym obecnie znajdują się nasze dwustronne stosunki.

Wcześniej Trump spotkał się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto, który jest gospodarzem szczytu USA-Rosja.

Spotkanie w Helsinkach odbywa się cztery dni po szczycie NATO w Brukseli, gdzie Trump wypomniał europejskim sojusznikom zbyt małe wydatki na obronność. Natomiast w niedzielnym wywiadzie dla telewizji CBS Trump powiedział: - Myślę, że Unia Europejska to wróg, co oni nam robią w kwestii handlu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD