Zamknij

Rozpoczął się szczyt poświęcony walce z pedofilią w Watykanie [WIDEO]

Redakcja
21.02.2019 10:38
Rozpoczął się szczyt poświęcony walce z pedofilią w Watykanie [WIDEO]
fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL

Papież Franciszek zaapelował o leczenie "ciężkich ran, które skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wierzących". O potrzebie konkretnych działań i oczyszczenia mówił otwierając w czwartek szczyt na temat ochrony nieletnich w Kościele.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Spotkanie w Auli Synodu w Watykanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy.

To pierwsze takie globalne wydarzenie w historii Kościoła.

Zobacz także

Udział w czterodniowym szczycie biorą przewodniczący episkopatów z całego świata, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich oraz przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich. Polskę reprezentuję wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Marek Jędraszewski.

"W obliczu plagi wykorzystywania seksualnego nieletnich"

W przemówieniu inaugurującym obrady Franciszek podkreślił zwracając się do uczestników ze wszystkich kontynentów:

Zobacz także

- W obliczu plagi wykorzystywania seksualnego nieletnich, którego sprawcami byli ludzie Kościoła, postanowiłem wezwać was, patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, przełożonych zakonów i odpowiedzialnych, abyśmy wszyscy razem wsłuchali się w Ducha Świętego i z uległością słuchali też wołania najmniejszych, którzy proszą o sprawiedliwość - mówił.

"Jak uporać się z tym złem, które dręczy Kościół i ludzkość"

- Na naszym spotkaniu spoczywa ciężar odpowiedzialności duszpasterskiej i kościelnej, która zobowiązuje nas do tego, by dyskutować razem, w sposób synodalny, szczery i pogłębiony, jak uporać się z tym złem, które dręczy Kościół i ludzkość - oświadczył papież.

Zaznaczył jednocześnie, że „Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostego i łatwego do przewidzenia potępienia, lecz opracowania konkretnych i skutecznych kroków".

Zobacz także

Papież mówił, że rozpoczyna się tym samym droga w duchu "szczerej i jasnej wypowiedzi, odwagi i konkretności".

- Proszę Ducha Świętego, by nas wspierał w tych dniach i pomagał nam przekształcić to zło w szansę na uświadomienie i oczyszczenie. Niech Maryja Dziewica oświeca nas, byśmy starali się uleczyć ciężkie rany, jakie skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wśród wierzących -  kontynuował.

Spotkanie potrwa do niedzieli. W jego trakcie uczestnicy obrad wysłuchają świadectw ofiar i będą prowadzić dyskusje. W sobotę odbędzie się liturgia pokutna, a w niedzielę msza, po której papież wygłosi końcowe przemówienie.

RadioZET/PAP/JZ