Zamknij

Szczyt przywódców obu Korei. Rozmawiali o Trumpie i denuklearyzacji

Redakcja
20.09.2018 13:59
Szczyt przywódców obu Korei. Kim znów chce się spotkać z Trumpem
fot. PAP/EPA/PYONGYANG PRESS CORPS/East News

Podczas szczytu przywódców obu Korei dyktator z Północy Kim Dzong Un wyraził chęć kolejnego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz wznowienia negocjacji w sprawie programu atomowego ze Stanami Zjednoczonymi. Obaj polityczni liderzy podpisali kolejną deklarację w sprawie atomowych aspiracji Korei Północnej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Korea Północna jest gotowa przyspieszyć proces denuklearyzacji, gdy USA podejmą „analogiczne kroki” - powiedział prezydent Korei Południowej Mun Dze In na konferencji prasowej w Seulu. Dodał, że Kim poprosił go o przekazanie Trumpowi prywatnej wiadomości od niego, która dotyczy kwestii nuklearnej.

Południowokoreański prezydent zapowiedział również, że wkrótce odbędą się dwustronne rozmowy wysokiego szczebla pomiędzy obiema Koreami w celu wprowadzenia w życie postanowień zakończonego w czwartek szczytu w Pjongjangu.

Zobacz także

W czasie trzydniowego spotkania Kim i Mun podpisali wspólne oświadczenie, w którym północnokoreański przywódca zobowiązał się do likwidacji programu zbrojeń nuklearnych pod warunkiem, że USA podejmą „analogiczne środki” zgodne z porozumieniem z czerwcowego szczytu Trump-Kim w Singapurze.
Na najbliższy poniedziałek zaplanowano spotkanie Muna z Trumpem w Nowym Jorku.

Podczas spotkania w Pjongjangu Mun i Kim podpisali wspólną deklarację, w której północnokoreański przywódca zapowiedział konkretne działania w kierunku likwidacji programu zbrojeń jądrowych pod warunkiem, że USA podejmą „analogiczne środki” zgodne z oświadczeniem z pierwszego szczytu Trump-Kim, który odbył się w czerwcu w Singapurze.

Zobacz także

Głównym celem wizyty Muna w Pjongjangu było przełamanie impasu w negocjacjach nuklearnych pomiędzy USA a Koreą Północną.

Po ogłoszeniu wspólnego oświadczenia Kima i Muna szef amerykańskiej dyplomacji oznajmił, że jego kraj jest gotowy do natychmiastowego wznowienia rozmów z Koreą Północną, by przeprowadzić denuklearyzację do stycznia 2021 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD