Zamknij

Rozmowy w Hanoi zerwane. Trump: Korea Północna chciała zniesienia wszystkich sankcji

Redakcja
28.02.2019 07:51
Rozmowy w Hanoi zerwane. Trump:  Korea Północna chciała zniesienia wszystkich sankcji
fot. PAP/EPA

– Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un opuścili miejsce spotkania w Hanoi wcześniej, niż planowano. Wkrótce odbędzie się konferencja prasowa Trumpa – podała w czwartek agencja AP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Na szczycie przywódców USA i KRLD w Hanoi nie osiągnięto porozumienia – poinformował z kolei Biały Dom.

Zobacz także

„Tym razem nie osiągnięto porozumienia”, ale „rozmowy będą kontynuowane”

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un opuścili w czwartek miejsce swego szczytu w Hanoi wcześniej, niż planowano. Biały Dom poinformował, że delegacje obu krajów nie doszły do porozumienia, ale w przyszłości rozmowy będą kontynuowane.

Zobacz także

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders powiedziała dziennikarzom, że „tym razem nie osiągnięto porozumienia”, ale obie delegacje przeprowadziły w czasie szczytu konstruktywne rozmowy na temat denuklearyzacji Korei Płn., a także na temat gospodarki tego kraju i mają nadzieję kontynuować rozmowy w przyszłości.

Wcześniej Biały Dom zapowiadał, że na zakończenie szczytu Trump i Kim podpiszą porozumienie, ale ceremonia podpisywania dokumentu została odwołana – przekazała agencja AP. Na godz. 14 czasu lokalnego (godz. 8 w Polsce) przesunięto konferencję prasową z udziałem Trumpa.

"To nie było nagłe zerwanie rozmów"

-  Korea Północna chciała zniesienia wszystkich sankcji, ale nie mogliśmy się na to zgodzić. Sankcje pozostają w mocy – oznajmił Donald Trump na konferencji prasowej, która rozpoczęła się po szczycie.

-  Kim zapewnił mnie w Hanoi, że nie będzie przeprowadzał testów rakiet i broni jądrowej. Ufam mu – dodał.

- To nie było nagłe zerwanie rozmów, atmosfera była przyjazna – przekonywał przywódca USA.

RadioZET/PAP/JZ