Zamknij

Szef MSW Austrii: aż 90 proc. azylantów ląduje na zasiłku socjalnym

Redakcja
18.09.2017 23:25
Szef MSW Austrii: aż 90 proc. azylantów ląduje na zasiłku socjalnym
fot. Archiwum Radia ZET

90 proc. osób ubiegających się o azyl w Austrii kończy na świadczeniach socjalnych i napręża system – poinformował austriacki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka, dodając, że w ciągu kilku ostatnich dni austriacką granicę przekraczało 15 tys. osób dziennie.

Zagłosuj

Czy Polska powinna pomóc Austrii w rozwiązaniu tego problemu?

Liczba głosów:

Szef austriackiego MSW powiedział, że jednym z głównych problemów jest nielegalny przemyt ludzi na szeroką skalę. – Ważne jest, aby utrzymać presję na tych, którzy przemycają nielegalnie imigrantów do Europy drogą śródziemnomorską i w inny sposób. Jeśli Unia Europejska nie wywrze na nich nacisku, to przemytnicy podwoją wysiłki na rzecz przemycania większej liczby migrantów do Europy – mówił Sobotka.

Przemyt ludzi

W liczącym niemal 2 mln mieszkańców Wiedniu rodziny pochodzenia imigranckiego stanowią ponad połowę wierzycieli. – To kosztuje podatników miliony euro – mówił minister, dodając, że jeśli Europa nie rozwiąże problemu nielegalnego przemytu, będzie to sygnał dla przestępców, że mogą w dalszym ciągu robić to, co do tej pory i nie spotka ich za to kara.

Sytuacja a Austrii ma się źle już od kilku lat. – Austria poniosła wielkie obciążenie od 2014 r. Nasz system jest po prostu przytłoczony – mówił szef MSW tego kraju.

Zobacz także

RadioZET.pl/thelocal.at/strz