Zamknij

Austria ostrzega: możemy w ciągu doby zamknąć granicę z Włochami

Redakcja
18.07.2017 11:39
Austria ostrzega: możemy w ciągu doby zamknąć granicę z Włochami
fot. East News

Szef MSW Austrii Wolfgang Sobotka zapowiedział we wtorek w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild", że jego kraj może w ciągu 24 godzin zamknąć granicę z Włochami na przełęczy Brenner, by powstrzymać napływ nielegalnych migrantów.

- Możemy w ciągu jednej doby, wykorzystując do tej akcji wojsko, zaryglować zieloną granicę i wprowadzić na granicy ostre kontrole celne i policyjne. Jesteśmy gotowi, przygotowania zostały zakończone - powiedział "Bildowi" Sobotka.

Zobacz także

Szef MSW Austrii wyjaśnił, że jego kraj zamknie granicę na przełęczy Brenner, gdy liczba nielegalnych migrantów w Austrii wzrośnie. - W tej chwili sytuacja jest stabilna - ocenił, zastrzegając, że jedna trzecia migrantów zatrzymanych na terytorium Austrii nie została zarejestrowana przez inne kraje UE. - To oznacza, że zostali oni przeszmuglowani do Austrii nielegalnym szlakiem przez przestępcze organizacje - powiedział Sobotka.

Austriacki polityk podkreślił, że w Austrii na 1000 mieszkańców przypada 4,6 uchodźcy, a we Włoszech tylko niecałych dwóch.

Zobacz także

"Bild" przypomina, że w tym roku do Włoch przyjechało 85 tys. migrantów, a większość z nich nie ma szans na otrzymanie azylu.

Zobacz także

Zdaniem Sobotki wnioski o przyznanie azylu powinny być rozpatrywane w trybie szybkim na granicy. - Kto nie ma szans na azyl, powinien być bezpośrednio (z granicy) odsyłany - powiedział szef MSW. Jak dodał, łodzie przemytników z migrantami powinny być zatrzymywane na wodach terytorialnych Libii. Jego zdaniem Unia Europejska powinna w tym roku rozpocząć budowę ośrodków dla azylantów w Afryce. 

RadioZET.pl/PAP/KM