Zamknij

Szef fińskiego MSW ostro skrytykował politykę migracyjną UE. "Jest schizofreniczna!"

Redakcja
14.06.2018 18:10
Uchodzcy
fot. Archiwum RadioZET.pl +Wikipedia

Minister spraw zagranicznych Finlandii otwarcie skrytykował politykę migracyjną Unii Europejskiej. Realizowana jesna t w sposób "schizofreniczny” – powiedział w wywiadzie szef MSW Finlandii Kai Mykkanen.

Wywiad z ministrem ukazał się w dzienniku „Helsingin Sanomat”. Fiński polityk kilka razy powiedział, że obecna polityka Unii Europejskiej wobec uchodźców wymaga „gruntownej przebudowy”.

Szef fińskiego MSZ o polityce migracyjnej

Mykkanen stwierdził, że Finlandia i inne kraje UE powinny znacząco zwiększyć liczbę osób przyjmowanych w ramach prowadzonego przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) programu przesiedleń osób, którym władze ONZ nadały status uchodźców.

1050 osób rocznie

Finlandia przyjmuje rocznie 750 osób z obozów ONZ. Uchwalając budżet na każdy rok, fiński parlament może zdecydować o zwiększeniu tej liczby. W latach 2014 i 2015, ze względu na pogarszającą się sytuację w Syrii, została ona podniesiona do 1050 osób rocznie.

Kryzys migracyjny w Europie

W związku z kryzysem migracyjnym w Europie na jesieni 2015 r. do Finlandii przybyła rekordowa w historii kraju liczba migrantów - ok. 32,5 tys. osób. To wielokrotnie więcej, niż rejestrowano w statystykach we wcześniejszych latach - w latach 2000-2014 było to średnio ok. 3,3 tys. osób rocznie, w 2016 r. liczba nowo przybyłych uchodźców spadła do ok. 5,5 tys.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz