Zamknij

Pociąg osobowy wykoleił się w Szkocji. Media: nie żyją trzy osoby

12.08.2020 17:22
Szkocja
fot. Michal Wachucik/AFP/East News

Do poważnego wypadku kolejowego doszło w środę rano w północno-wschodniej Szkocji. Według niepotwierdzonych wciąż informacji, zginęły trzy osoby, w tym maszynista, a kilka zostało rannych.

Wypadek miał miejsce w pobliżu miejscowości Stonehaven, która znajduje się ok. 15 km na południe od Aberdeen. Jak wynika z relacji mediów pociąg szkockiego przewoźnika ScotRail, który rano wyjechał z Aberdeen do Glasgow, po drodze natknął się na torach na zwały ziemi zalegające tam wskutek ulewnych deszczy padających przez całą noc oraz w środę rano.

Ponieważ pociąg nie mógł przejechać, zaczął się cofać, aby zmienić trasę, ale tam trafił na kolejne zwały osuniętej ziemi, po wjechaniu na które trzy z czterech wagonów składu się wykoleiły. Wagony zsunęły się z nasypu. Gęsty dym widoczny na nagraniach wideo sugeruje, że część pociągu się zapaliła.

Wiadomo, że pociągiem jechało 12 osób - sześciu członków załogi i sześcioro pasażerów. Na miejsce wypadku przyjechało ok. 30 pojazdów - karetek pogotowia, policji i straży pożarnej, a także przyleciało kilka helikopterów ratunkowych.

Według wstępnych ocen, przyczyną wykolejenia się pociągu były fatalne warunki atmosferyczne, tym niemniej kwestią, która będzie wymagała dokładnego wyjaśnienia jest bardzo długi czas, jaki upłynął między wypadkiem a przekazaniem informacji o nim służbom ratunkowym - pociąg odjechał ze stacji Stonehaven o 6:53 rano, a informację o wykolejeniu się pociągu kilka kilometrów dalej policja otrzymała o 9:40.

"Ze smutkiem dowiaduję się o bardzo poważnym wydarzeniu w Aberdeenshire, a moje myśli są z wszystkimi dotkniętymi nim osobami. Moje podziękowania dla służb ratunkowych na miejscu zdarzenia" - napisał z kolei na Twitterze brytyjski premier Boris Johnson. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter