Zamknij

Szojgu kłamie. Oto prawdziwy powód spowolnienia rosyjskiej inwazji

Mikołaj Pietraszewski
26.08.2022 08:45

Tempo rosyjskiej kampanii na Ukrainie zwolniło nie dlatego, by zmniejszyć liczbę ofiar cywilnych, jak twierdzi minister obrony Siergiej Szojgu, lecz z powodu zaciekłego oporu ukraińskiego - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosja
fot. Russian Defence Ministry Press Service/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie trwa już od pół roku. Pomimo przewagi liczebnej, Rosjanie nie są w stanie wyjść poza południowo-wschodnie rejony Ukrainy. Ostatnio nawet spowolnili ofensywę. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że powód tego jest inny niż ten podawany oficjalnie przez przedstawicieli Kremla.

Szojgu kłamie. Oto prawdziwy powód spowolnienia rosyjskiej inwazji

"24 sierpnia 2022 r. rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział Szanghajskiej Organizacji Współpracy, że Rosja celowo zwalnia tempo kampanii wojennej na Ukrainie, kierując się potrzebą zmniejszenia liczby ofiar cywilnych. Jest to prawie na pewno celowa dezinformacja" - podkreślił resort w najnowszym raporcie opublikowanym na Twitterze. 

"Rosyjska ofensywa utknęła w martwym punkcie z powodu słabych wyników rosyjskich wojsk i zaciekłego ukraińskiego oporu. Pod rozkazami Szojgu siły działające na Ukrainie wielokrotnie nie dotrzymywały zaplanowanych terminów operacyjnych - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jest bardzo prawdopodobne, że Szojgu i prezydent Putin zwolnili co najmniej sześciu generałów za to, że nie posuwali się wystarczająco szybko do przodu

Brytyjskie MON

"W dniu, w którym Szojgu przemawiał, rosyjski pocisk balistyczny krótkiego zasięgu SS-26 Iskander uderzył w pociąg w miejscowości Czaplino, zabijając według doniesień co najmniej dwoje dzieci. Podkreśla to gotowość Rosji do wyrządzania szkód ubocznych, gdy dostrzega ona korzyści militarne z przeprowadzenia uderzeń rakietowych lub artyleryjskich" - dodano.

loader

RadioZET.pl/PAP/Twitter