Zamknij

Szokujące odkrycie w śmieciach Scholza. "Krótkie opisy partnerek"

10.08.2022 14:12

Będzie śledztwo po informacjach portalu "Spiegel"? Tygodnik poinformował o odkryciu poufnych dokumentów w domowych śmieciach Olafa Scholza i jego żony. Prokuratura zastanawia się, czy zacząć badać sprawę rzekomego naruszenia tajemnicy służbowej przez kanclerza Niemiec.

Olad Scholz
fot. AP/Associated Press/East News

Nie milkną echa publikacji portalu "Spiegel". Tygodnik donosił o odkryciu poufnych dokumentów w domowych śmieciach kanclerza Niemiec Olafa Scholza i jego żony Britty Ernst. Prokuratura w Poczdamie rozważa, czy otworzyć postępowanie w sprawie naruszenia tajemnicy służbowej - poinformowała stacja WDR.

"Spiegel": Zdjęcia i "krótkie opisy partnerek" głów państw w śmieciach Scholza

Pod koniec lipca "Spiegel" poinformował, że sąsiedzi Olafa Scholza i jego żony Britty Ernst, odpowiedzialnej we władzach landu Brandenburgia za edukację i sport, znaleźli w domowych śmieciach pary polityków wewnętrzne dokumenty. Była tam m.in. kartka, na której widniały zdjęcia i "krótkie opisy partnerek" głów państw i rządów ze szczytu G7 na zamku Elmau w Bawarii.

"Treść dokumentu może na początku brzmieć banalnie, ale został on zakwalifikowany przez ministerstwo spraw zagranicznych jako »informacja niejawna - tylko do użytku służbowego«" - zauważa "Spiegel". Stosowane są surowe zasady: takie informacje powinny zostać zniszczone w taki sposób, aby ich treść była nie do odcyfrowania.

To przede wszystkim Ernst wyrzucała częściowo poufne papiery służbowe, nie niszcząc ich - zauważa "Spiegel". W domowych śmieciach pary socjaldemokratów jej sąsiedzi znaleźli m.in. wpisy do kalendarza, szkice przemówień i listy ubrań, m.in. tych, które Britta Ernst wybierała na różne okazje.

Na 26 września 2021 r., dzień wyborów do Bundestagu, żona ówczesnego kandydata SPD na kanclerza zaplanowała dwa stroje - na głosowanie w lokalu wyborczym w Poczdamie "dżinsy, niebieska koszula, cienka niebieska marynarka", a wieczorem, na wystąpienia w siedzibie SPD, "czarny garnitur Hugo Bossa, szara koszula, naszyjnik z kamieniami, czarne buty, czarna torba Anke Runge".

RadioZET.pl/PAP - Berenika Lemańczyk