Zamknij

Szokujące słowa Trumpa. "Putin nie zamierzał wywoływać wojny"

02.08.2022 13:33

Donald Trump zasugerował, że Ukraina powinna była zawrzeć umowę z Władimirem Putinem, aby zapobiec inwazji Rosji na kraj. - Powinni oddać Krym i zapewnić, że nie przystąpią do NATO - stwierdził były prezydent USA. Jak dodał, "Putin nie chciał wywoływać wojny".

Donald Trump
fot. AP/Associated Press/East News

Donald Trump wystąpił w podkaście The Clay Travis & Buck Sexton Show. Były prezydent stwierdził, że Ukraina mogła "zrezygnować" z Krymu, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku, lub zgodzić się na deklaracje, że nie wstąpi do NATO.

Donald Trump wypowiedział te słowa, gdy został poproszony o skomentowanie sesji zdjęciowej Wołodymyra Zełenskiego i jego żony Oleny dla magazynu Vogue. - Prawdopodobnie nie była to najlepsza decyzja - powiedział Trump. Następnie dodał, że nie doszłoby do wojny w Ukrainie, gdyby nadal był prezydentem.

Trump: Zełenski mógł zrezygnować z Krymu

- Putin nie zrobiłby tego ze mną. Nie zrobiłby tego. Powinni przynajmniej zawrzeć umowę – powiedział Trump. - Zełenski mógł zrezygnować z Krymu. Mógł coś zrobić z NATO, "ok, nie wstąpimy do NATO" i mielibyście kraj, ponieważ wierzę, że Putin chciał zawrzeć umowę – dodał były prezydent USA.

- Teraz nie sądzę, że chce zawrzeć umowę. Gdy wysadza się w powietrze całe miejsce. Myśli sobie, że przejmie teraz cały kraj. To jest bardzo, bardzo smutne oglądać, co się stało z Ukrainą. Bardzo, bardzo smutne - powiedział Trump.

Były prezydent USA uważa, że Putin "nigdy nie zamierzał" rozpocząć wojny, ale w obecnej sytuacji "raczej zajmie całą Ukrainę, skoro już zaczął". Jak dodał Trump, wysłanie wojsk na granicę z Urkainą było jedynie "taktyką wielkich negocjacji".

- Zełenski stracił wielu ludzi. Umowę można było zawrzeć. Ta wojna nie powinna się wydarzyć. Putin przerzucił 200 000 żołnierzy na granicę, aby negocjować, ale nie mógł zawrzeć umowy – a teraz nie jestem pewien, czy da się dogadać.

Kontrowersyjne wypowiedzi Trumpa

W lutym Trump uznał decyzję Putina polegającą na uznaniu dwóch samozwańczych republik we wschodniej Ukrainie i wysłaniu rosyjskich wojsk do tych regionów pod pozorem "operacji pokojowych" jako "genialną" i "bardzo sprytną".

Trump później znów chwalił rosyjskiego prezydenta podczas spotkania z wyborcami  w Mar-a-Lago na Florydzie. - Putin był "dość mądry", ponieważ "przejął kraj za 2 dolary sankcji".

RadioZET.pl/Newsweek