Zamknij

Szpieg z Rosji wykryty przez holenderski wywiad. Jego celem był trybunał w Hadze

PAP
16.06.2022 20:01

Holenderski wywiad (AIVD) ujawnił w czwartek, że zapobiegł zatrudnieniu w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK) w Hadze szpiega rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Podający się za Brazylijczyka Siergiej Czerkasow został deportowany zaraz po przylocie z Brazylii. MTK bada m.in. oskarżenia pod adresem rosyjskich wojsk o zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze
fot. EAST NEWS

Mężczyzna podający się za Viktora Mullera Ferreirę w kwietniu przyleciał z Sao Paulo na lotnisko w Amsterdamie. Na miejscu został aresztowany przez holenderskie służby - poinformował AIVD w komunikacie. 
 
Jak ustalono, w rzeczywistości jest to szpieg GRU, który miał za zadanie znaleźć zatrudnienie jako stażysta w Wydziale Śledczym Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. „Udając cudzoziemca, miał uzyskać dostęp do informacji niedostępnych dla Rosjan” – podał AIVD.

Holandia. Rosyjski szpieg próbował zatrudnić się w trybunale w Hadze

Holenderski wywiad ocenia, że zagrożenie ze strony oficera wywiadu było „bardzo duże”. Wskazuje, że szpieg w MTK może mieć wielką wartość dla rosyjskich służb wywiadowczych, zwłaszcza że sąd ten bada obecnie sprawę zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie. 
 
Z informacji holenderskich mediów wynika, że po deportowaniu do Brazylii Rosjanin został tam aresztowany pod zarzutem sfałszowania dokumentów.

RadioZET.pl/Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)/oprac. AK