Zamknij

Ukraina: separatyści dwukrotnie naruszyli zawieszenie broni. Wytrzymali ledwie kilka godzin

Redakcja
30.12.2018 12:12
Ukraina
fot. Sega Volskii/AFP/East News

Prorosyjscy bojownicy w Donbasie na wschodzie Ukrainy dwukrotnie złamali obowiązujące od północy w sobotę porozumienie o rozejmie, zawarte w związku z okresem świąteczno-noworocznym - poinformował ukraiński sztab operacji wojskowej połączonych sił zbrojnych.

„W ciągu bieżącej doby według danych z godziny 18 (17 w Polsce) rosyjskie wojska okupacyjne dwukrotnie naruszyły ustalenia o wstrzymaniu ognia” - oświadczył w sobotę sztab na Facebooku.

Według komunikatu separatyści nie użyli do ataków ciężkiego uzbrojenia, zakazanego przez mińskie porozumienia w sprawie Donbasu, jednak ostrzelali pozycje sił rządowych z granatników. Stało się to w okolicy wsi Zalizne koło Gorłówki oraz miejscowości Hnutowe pod Mariupolem. Sztab poinformował, że jednostki ukraińskie w odpowiedzi na ataki również otworzyły ogień. W wyniku tych działań wojska ukraińskie nie poniosły żadnych strat.

Konflikt między Rosją a Ukrainą

Rozejm, który rozpoczął się w nocy z piątku na sobotę jest następstwem uzgodnień trójstronnej grupy kontaktowej do spraw Donbasu. Znajdują się w niej przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Ukrainy i Rosji.

Zobacz także

Poprzednie zawieszenie broni w Donbasie grupa trójstronna ogłaszała pod koniec sierpnia. Był to tzw. rozejm szkolny na czas rozpoczęcia nauki w placówkach oświatowych.

Konflikt w Donbasie rozpoczął się wiosną 2014 r., gdy wspierani przez Kreml separatyści ogłosili powstanie dwóch tzw. republik, donieckiej i ługańskiej. Od tego czasu zginęło tam ponad 10 tysięcy osób.

RadioZET.pl/PAP/MP