Zamknij

Szturm na Kapitol w USA. Doradca Trumpa skazany

22.07.2022 23:29

Były główny strateg Białego Domu i szef kampanii Donalda Trumpa Steve Bannon został w piątek uznany za winnego dwóch zarzutów uchylania się od zeznań przed komisją śledczą Kongresu ds. wydarzeń 6 stycznia. Grozi mu maksymalna kara do roku więzienia i 100 tys. dol. grzywny.

Szturm na Kapitol
fot. ALEX EDELMAN/AFP/East News

Ława przysięgłych w sądzie federalnym w Waszyngtonie wydała wyrok po 2,5 godzinach obrad. Uznała Bannona za winnego dwóch zarzutów: odmowy stawienia się przed komisją Kongresu i odmowy złożenia dokumentów. Prawo przewiduje karę od 1 do 12 miesięcy więzienia za każdy z zarzutów. Wymiar kary zostanie ogłoszony 21 października.

Doradca Trumpa skazany

Bannon został skazany, bo zignorował formalne wezwanie do złożenia zeznań przed komisją śledczą Izby Reprezentantów badającą okoliczności szturmu na Kapitol 6 stycznia. Bannon - który w czasie zamieszek nie pełnił formalnej funkcji w Białym Domu - początkowo twierdził, że nie może zeznawać, bo poprosił go o to Trump. Powołał się przy tym na tzw. przywilej egzekutywy, zwyczaj prawny pozwalający prezydentom chronić treść wewnętrznych rozmów. Większość ekspertów uważa jednak, że dotyczy on tylko urzędujących prezydentów.

Zobacz: "Odklejony Trump". Były prezydent usłyszy zarzuty ws. ataku na Kapitol?

Tuż przed rozpoczęciem procesu były doradca Trumpa oznajmił, że jest skłonny zeznawać - po tym, jak były prezydent mu na to zezwolił w przysłanym liście. Prokuratura twierdziła, że jest to wybieg, bo Bannon nie wysłał dotąd komisji żadnych dokumentów.

Bannon. "To kluczowa postać szturmu na Kapitol"

Bannon - który jeszcze przed wyrokiem sugerował, że się od niego odwoła - jest uważany za jedną z kluczowych osób zaangażowanych w protesty, które skończyły się szturmem na Kapitol. Na dzień przed zamieszkami zapowiadał podczas swojego podcastu, że 6 stycznia "zawali się piekło", i sugerował, że dojdzie do "rewolucji". 5 stycznia Bannon spotkał się też w hotelu Willard w Waszyngtonie z republikańskimi kongresmenami.

Bannon jest jednym z dwóch byłych doradców Trumpa, który usłyszał zarzuty z powodu odmowy zeznań. Drugim jest Peter Navarro, który odpowiadał w Białym Domu za politykę handlową.

RadioZET.pl/PAP