Zamknij

"Czekoladowy śnieg" spadł z nieba. Ludzie przecierali oczy ze zdumienia

19.08.2020 12:30
czekoladowy deszcz
fot. Shutterstock.com/Twitter.com/Olten

"Czekoladowy śnieg" - oto co ujrzeli mieszkańcy położonego w górach miasteczka Olten. Wszystko z powodu awarii w miejscowej fabryce. Kakaowy pył wydostał się na zewnątrz.

Szwajcarzy mieszkający w mieście Olten nie ukrywali zdumienia, kiedy z nieba spadł "czekoladowy śnieg". Niecodzienne zjawisko było w rzeczywistości sproszkowanym kakaowym pyłem, który wydostał się na zewnątrz z powodu awarii systemu wentylacyjnego.

Zobacz także

"Czekoladowy śnieg" w Szwajcarii

Kakaowy pył wydostał się z fabryki w Olten, miasteczku położonym między Zurychem a Bazyleą. Jak podaje agencja AP, okazało się, że w zakładzie doszło do niegroźnej usterki wentylacji wykorzystywanej do chłodzenia linii opiekania śruty kakaowej. 

Podstawą czekolady są stalówki, czyli fragmenty pokruszonych ziaren kakaowych. W połączeniu z silnymi wiatrami w piątek rano kakaowy proszek rozsypał się w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki, osiadając na chodnikach, dachach czy karoseriach samochodów.

Doniesienia potwierdziła we wtorek Firma Lindt & Spruengli. Firma zapewniła, że zapłaci za sprzątanie zanieczyszczonych powierzchni, m.in. aut. Dodała także, że cząsteczki były całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i środowiska, a system wentylacji został już naprawiony.

Zobacz także

RadioZET.pl/AP/The Guardian