Babcia 7-latki z zakazem publikowania jej zdjęć w sieci

15.05.2019 00:20
Babcia 7-latki z zakazem publikowania jej zdjęć w sieci
fot. Shuterstock

Szwajcarska KESB, czyli służba odpowiedzialna za ochronę dzieci w kantonie Berno, zakazała babci 7-latki publikowania jej zdjęć na Facebooku oraz w innych mediach społecznościowych. Gdy kobieta odmówiła, KESB zagroziła jej konsekwencjami prawnymi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

KESB interweniowała po tym, jak otrzymała zgłoszenie od matki 7-letniej dziewczynki. Kobieta przyznała, że nie jest w stanie dojść ze swoją matką do porozumienia.

Zobacz także

W pierwszej kolejności służby wysłały list do babci dziewczynki z prośbą o zaprzestanie publikowania jej zdjęć w mediach społecznościowych. Kobieta odpowiedziała wprost, że nie zastosuje się do wskazanych zaleceń i w dalszym ciągu będzie umieszczać w sieci fotografie 7-latki.

W odpowiedzi KESB zagroziła kobiecie konkretnymi sankcjami.

Zdjęcia ok. 80 proc. dzieci poniżej 2 roku życia trafiają do internetu

Naukowcy z AVG w publikacji „Wszystko dla lajka: Udostępnianie kontra bezpieczeństwo dzieci”, podkreślają, że "w dzisiejszych czasach, dzieci rodzą się nie tylko w świecie realnym, ale i wirtualnym". "Prywatność dzieci jest narażona na działanie mechanizmów marketingowych i algorytmów” – dodają.

Zobacz także

- Gdy publikujemy zdjęcie w sieci, nigdy nie wiemy, kto je ogląda i w jakim celu – mówi w rozmowie z portalem "Business Insider" Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.  Przypomina on,  że zdjęcia dzieci mogą stać się przedmiotem fascynacji osób o skłonnościach pedofilskich.

- Zdjęcia pozostawiają ślad w internecie i mogą później zaszkodzić dzieciom - powiedziała w rozmowie z portalem 20 Minuten Yvonne Feri, zajmująca się ochroną praw dzieci.

RadioZET.pl/PolsatNews/thelocal.ch