Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Szwajcarzy obronili polskich pracowników. Rodak płacił im jedną trzecią stawki

01.02.2018 12:02
xxx wiadomosci

Szwajcarski sąd orzekł, że polscy pracownicy budowlani zatrudnieni w polskiej firmie, pracując na terenie Szwajcarii muszą zarabiać tyle, ile reguluje tamtejsze prawo pracy. Szef musi wypłacić rodakom całe zaległości. Minimalna stawka w kantonie to równowartość 100 złotych na godzinę. Z finału sprawy cieszy się związek zawodowy.

Szwajcarzy obronili polskich pracowników. Rodak płacił im jedną trzecią stawki fot. Archiwum RadioZET.pl
Zagłosuj

Uważasz, że Polak powinien móc zatrudniać pracownków na polskich zasadach, wykonując zlecenia w Szwajcarii?

O historii Polaków zarabiających 8 euro za godzinę w Szwajcarii poinformował portal Swissinfo.ch. Najpierw niemiecka firma wygrała przetarg na budowę na terenie szpitali uniwersyteckich w szwajcarskiej Genewie. Podwykonawcą zostało polskie przedsiębiorstwo zatrudniające Polaków.

Polak oszukał Polaków

Polacy płacili swoim rodakom jedną trzecią stawki, ponieważ zgodnie ze szwajcarskim prawem pracy w kantonie minimalny zarobek to w przeliczeniu około 24 euro za godzinę (100 zł). Pracownicy budowlani zatrudnieni u swojego rodaka nie mogli liczyć na taką kwotę.

Walka trwała pięć lat

W tym tygodniu sąd wydał wyrok, na mocy którego Polak musi wypłacić swoim pracownikom zaległości zgodnie ze stawkami, które reguluje szwajcarskie prawo. O tę sprawę walczył od niemal pięciu lat związek zawodowy UNIA.

Na pochwałę zasługuje reakcja szpitali uniwersyteckich w Genewie, której władze — mimo iż nie musieli tego robić — wypłacili oszukanym pracownikom 75 proc. niewypłacanych wcześniej pensji. Sprawa mogłaby mieć nieco inny finał, gdyby Szwajcaria nie była w Unii Europejskiej. Przy obecnym stanie rzeczy, nie dotyczą jej unijne jej przepisy regulujące pracę delegowaną.

RadioZET.pl/InnPoland/Swissinfo.ch/strz

Oceń