Zamknij

Zmiany w Kościele Szwecji: Bóg nie ma płci. Określenia męskie znikną z księgi liturgicznej

Redakcja
27.11.2017 12:47
Zmiany w Kościele Szwecji: Bóg nie ma płci. Określenia męskie znikną z księgi liturgicznej
fot. Wikipedia

Kościół Szwecji chce odejść od postrzegania Boga jako mężczyzny. Mówi o płciowej neutralności i hierarchowie (na czele których stoi kobieta) wprowadzą zmiany do pisma liturgicznego. 

W nowej wersji księgi liturgicznej, która ma już ponad 30 lat, nie znajdą się określenia wskazujące na męską tożsamość Boga. Zabraknie wyrażeń takich jak: On czy Pan. 

Zagłosuj

Bóg jest...

Liczba głosów:

Zdaniem hierarchów Kościoła Szwecji wskazywanie na płeć Boga jest wykluczające i lepiej unowocześnić archaiczne przepisy, tak by dostosować się do współczesnego świata aspirującego do prowadzenia równościowej polityki.

Na czele Kościoła Szwecji stoi arcybiskupka Antje Jackelen. Kapłanka wyjaśnia, że Bóg jest ponad płciowymi podziałami, bo nie jest człowiekiem. Decyzja została podjęta na koniec ośmiodniowego spotkania 251-osobowego ciała decyzyjnego. 

Nie wszyscy są entuzjastami tej decyzji. Profesor teologii Christer Pahlmblad uważa, że to postanowienie podkopuje autorytet Trójcy Świętej i utrudni komunikację z kościołami w innych krajach.

Kościół reprezentuje wyznanie ewangelicko-luterańskie. Identyfikuje się z nim sześć milionów wiernych. W społeczności od końca lat 80-tych mówi się o wprowadzeniu do liturgii bardziej inkluzywnego języka. Księga liturgiczna będzie obowiązywać od wiosny przyszłego roku.

RadioZET.pl/Mirror.co.uk/KM