Szwecja: Seria morderstw w Malmoe

Dominik Gołdyn
13.02.2017 21:58
Szwecja policja
fot. PAP/EPA

Seria morderstw w szwedzkim Malmoe. Od początku stycznia doszło do 11 strzelanin, w których zginęły trzy osoby, czwarta walczy o życie w szpitalu. Władze zapowiadają zaostrzenie prawa i skuteczną walkę z gangami.

Szwedzki minister spraw wewnętrznych zapowiada zaostrzenie kar za nielegalne posiadanie broni. Chce też wprowadzić areszty domowe dla młodzieży ze środowisk kryminalnych.

Dziś minister Anders Ygeman pojawił się w Malmoe, dzień po ostatniej tragedii. Wczoraj nieznany sprawca zastrzelił 23-latka. Kilkakrotnie trafił go w głowę. Niestety działania policji są nieskuteczne. Mimo serii morderstw nie udało się nikogo zatrzymać, nikt nie jest podejrzany.

Szef szwedzkiego MSW zapowiada zwiększenie budżetu policji. Mundurowi mają być widoczni na ulicach. W walkę z przestępczością włączył się też burmistrz Malmoe. Zapowiedział uruchomienie lokalnego centrum do walki z gangami.

Po serii morderstw w Szwecji trwa debata nad wprowadzeniem instytucji anonimowego świadka. Według policji, wielu spraw nie udaje się rozwiązać, ponieważ ludzie boją się zeznawać.

RadioZET.pl/DG