Zamknij

Kolejne zgłoszenia o przemocy seksualnej na festiwalu w Szwecji. Premier: to ohydne ataki

Redakcja
02.07.2017 18:11
Kolejne zgłoszenia o przemocy seksualnej na festiwalu w Szwecji. Premier: to ohydne ataki
fot. Twitter

Przestępstwa na tle seksualnym są "ohydnymi aktami" i trzeba im koniecznie położyć kres - podkreślił w niedzielę premier Szwecji Stefan Loefven w związku z doniesieniami o gwałcie i przypadkach molestowania seksualnego podczas festiwalu rockowego.

Z powodu tych przestępstw odwołano przyszłoroczną edycję festiwalu Bravalla w mieście Norrkoeping na południowym wschodzie Szwecji. Według policyjnych statystyk podczas tegorocznej imprezy zgłoszono w sumie 23 przypadki przemocy na tle seksualnym.

Loefven powiedział na konferencji prasowej, że "martwi go", iż młode kobiety, które chciały posłuchać muzyki, były na coś takiego narażone. - Musimy to powstrzymać - powiedział. Wyraził w tym kontekście przekonanie, że w Szwecji potrzebne jest nasilenie monitoringu, a także usprawnienie wykrywania sprawców przestępstw na tle seksualnym i pociągania do odpowiedzialności.

Zobacz także

W sobotę pomysłodawca i organizator festiwalu Bravalla, Folkert Koopmans powiedział: Mam tego dość. Przemoc zabija festiwalową atmosferę, miłość do muzyki, a przede wszystkim krzywdzi ludzi.

Do gwałtu na 15-letniej dziewczynie doszło w piątek wieczorem wśród publiczności w trakcie koncertu szwedzkiego piosenkarza Hakana Hellstroema. Ofiara została przewieziona do szpitala, policja wciąż poszukuje sprawcy. Do przemocy na tle seksualnym na tej imprezie dochodziło także w poprzednich latach.

Organizowany od 2013 roku festiwal Bravalla, na którym prezentują się zespoły grające muzykę rockową, hardrockową, a także pop oraz hiphop, gromadzi podczas każdej edycji około 50 tys. młodych ludzi.

RadioZET.pl/PAP/DG