Zamknij

Nie żyje założyciel sklepów IKEA

Redakcja
28.01.2018 12:58
Nie żyje założyciel sklepów IKEA
fot. PAP/EPA

W wieku 91 lat w sobotę zmarł miliarder, założyciel sieci sklepów Ikea Ingvar Kamprad - ogłosiła w niedzielę szwedzka forma. Założone przez niego ponad 70 lat temu imperium meblowe jest dzisiaj znane na całym świecie.

Zobacz także

"Jeden z największych przedsiębiorców XX wieku Ingvar Kamprad odszedł w spokoju 27 stycznia w swym domu" - napisała firma. Opisała zmarłego jako "typowego Szweda z południa" kraju, "pracowitego i upartego, bardzo ciepłego i z wesołym błyskiem w oku".

Nazwa firmy powstałej w roku 1943 to skrót od pierwszych liter imienia i nazwiska urodzonego w 1926 roku Kamprada oraz nazw miejscowości, z którymi był on związany: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd.

Miliarder zaczynał swoją karierę jako 17-latek, sprzedając początkowo długopisy oraz zegarki.

Sukces koncepcji sklepów IKEA, oferujących meble i elementy wyposażenia wnętrz, które samemu można złożyć przy pomocy prostych narzędzi, spowodował, że Ingvar Kamprad stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Do końca jednak prowadził bardzo oszczędne życie. Kamprad rzadko udzielał wywiadów, za to chętnie rozmawiał z pracownikami sklepów oraz klientami.

Zobacz także

W 2017 roku ponad 900 milionów ludzi odwiedziło 400 sklepów IKEA zlokalizowanych w 29 krajach na świecie.

RadioZET.pl/PAP/DG