Zamknij

Królewskie klejnoty skradzione. Złodzieje uciekli motorówką

Redakcja
01.08.2018 14:55
Szwecja. Policja szuka skradzionych królewskich klejnotów
fot. EPA/Pontus Stenberg/PAP

Szwedzka policja wszczęła poszukiwania na wielką skalę po zuchwałej kradzieży klejnotów królewskich. Sprawcy uciekli z miejsca przestępstwa motorówką. Zdaniem policji ich sprzedaż będzie „niemożliwa”.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Według informacji przekazanych przez policję dwaj mężczyźni we wtorek skradli dwie korony i jabłko królewskie, które należały do pary monarszej z przełomu XVI i XVII wieku, z katedry protestanckiej w miejscowości Straengnaes, położonej około 50 km na zachód Sztokholmu.

Zobacz także

Świadkowie widzieli, jak złodzieje uciekli z miejsca przestępstwa motorówką przez jezioro Maelaren, nad którym leży Straengnaes.

Poszukiwania, w które włączono śmigłowiec i łodzie policyjne, dotychczas nie przyniosły rezultatów. Nikt nie ucierpiał podczas kradzieży, ale – jak podkreślały miejscowe media – osoby pracujące w świątyni są wstrząśnięte.

Klejnoty królewskie skradzione
fot. svenskakyrkan.se

Zobacz także

– Na razie jest jeden do zera dla nich (złodziei) – przyznał policyjny rzecznik Thomas Agnevik, podkreślając, że skradzione klejnoty to bezcenne przedmioty o znaczeniu państwowym. Inna przedstawicielka policji, Maria Ellior, podkreśliła, że sprzedanie ich będzie „niemożliwe”.

Ukradzione precjoza, zdobione złotem, drogocennymi kamieniami i perłami, należały do insygniów pogrzebowych, z którymi w 1611 roku pochowano króla Karola IX Wazę i jego małżonkę, królową Krystynę. Kosztowności były eksponowane w zamkniętych i podłączonych do alarmu szklanych gablotach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD