Zamknij

Szwecja w ogniu. Polscy strażacy popłyną pomóc gasić pożary lasów

Redakcja
20.07.2018 17:44
Szwecja. Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów
fot. Mats Andersson/TT News Agency/AP/East News

W wielu miejscach w całej Szwecji służby walczą z pożarami lasów. Ogień szaleje nawet za kołem podbiegunowym. Pomóc w walce z ogniem mają polscy strażacy, którzy wraz ze sprzętem popłynął do Szwecji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sobotę ze Świnoujścia wyruszy grupa prawie 140 strażaków. Do Szwecji pojadą również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze - poinformowała w piątek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także

"Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia" - czytamy w komunikacie kancelarii premiera.

W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw).

Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody) - poinformowała KPRM.
Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Malmoe, skąd dalej przejedzie do wyznaczonego miejsca działań – miejscowość Sveg w środkowej Szwecji.

Zobacz także

Misja polskich strażaków w Szwecji ma potrwać maksymalnie dwa tygodnie. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (zabierają własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą ratownicy medyczni).

Ponad 100 osób zostało przymusowo ewakuowanych z terenów zagrożonych szalejącymi pożarami. Jak podało CNN, najgorsza sytuacja panuje w regionach Jämtland, Västerbotten, Gävleborg i Dalarn. Ogień pojawił się nawet w regionach znajdujących się poza kołem podbiegunowym.

Trwająca susza, wysoka temperatura (około 30 stopni Celsjusza) i brak większych opadów utrudnia służbom walkę z ogniem. Szwedzkim strażakom pomagają ich koledzy z Włoch, Francji i Norwegii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD