Zamknij

Szwedzi wiwatują na widok polskich strażaków [WIDEO]

Redakcja
22.07.2018 12:03
Szwecja. Polscy strażacy witani w drodze do gaszenia pożarów lasów
fot. MSWiA/Twitter, PAP/EPA/Anna Hallams

Grupa 140 polskich strażaków dotarła do Szwecji, gdzie ma wspomagać miejscowe służby w walce z szalejąca falą pożarów lasów. Konwój z Polakami spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, a Szwedzi w mediach społecznościowych dziękują strażakom znad Wisły za pomoc.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na filmach udostępnionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji widać, jak na trasie przejazdu konwoju z polskimi strażakami wiwatują zebrani mieszkańcy. Niektórzy z nich mieli biało-czerwone flagi.

- Cieszymy się, że przyjechali i będą nam pomagać - napisała na Twitterze o polskich strażakach Annika Strandhäll, szwedzka minister do spraw społecznych.

Również Szwedzi w mediach społecznościowych dają wyraz swojego zadowolenia z pomocy Polaków. Na Twitterze nie brakuje postów z wpisem "Tack, Polen", czyli "Dziękuję Polsko".

W sobotę przed południem konwój 44 wozów ratowniczo-gaśniczych i prawie 140 strażaków dotarł na pokładzie promu do Trelleborga na południu Szwecji. Ich misja ma potrwać maksymalnie dwa tygodnie.

Zobacz także

Rzecznik prasowy zachodniopomorskiego komendanta straży pożarnej młodszy kapitan Tomasz Kubiak powiedział, że strażacy będą kontynuowali podróż także w niedzielę tak, aby jeszcze tego dnia znaleźć się w miejscu rozpoczęcia akcji.

Ze wstępnych planów wynika, że grupa polskich strażaków ma być gotowa do rozpoczęcia akcji gaśniczej w najbliższy poniedziałek. Strażacy są przygotowani na dwutygodniową akcję; posiadają swój sprzęt logistyczny, kwatermistrzowski, wyżywienie, a także paliwo. Na miejscu rozbiją także swoją bazę operacyjną, która powstanie z namiotów, które zabrali ze sobą.

Zobacz także

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.

Szwecja od tygodni walczy z szalejącymi pożarami lasów. Służby walczą z ogniem nawet za kołem podbiegunowym. Wysoka temperatura i brak opadów utrudnia walkę z ogniem. Szwedzkich strażaków wspomagają już ich koledzy z Norwegii i Włoch.

Lasy płoną w 44 miejscach, z tego kilka wielkich pożarów jest nadal nieopanowanych. Do ich gaszenia brakuje około 2,5 tysiąca strażaków. Do akcji włączyli się mieszkańcy okolic, gdzie wybuchają pożary i jak mogą starają się ograniczyć rozprzestrzenianie ognia.

Jak pisze dziennik "Svenska Dagbladet" w niektórych regionach oprócz lasów, płoną także pola i pastwiska, a rolnicy zmuszeni są do wybijania bydła, poniesź nie ma jak ewakuować zwierząt i nie ma ich czym karmić. To największa susza w Szwecji od 1860 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JC/PTD