Zamknij

Protest w samolocie. Studentka wstrzymała deportację [WIDEO]

Redakcja
25.07.2018 16:49
Szwecja. Studentka nie dopuściła do deportacji Afgańczyka
fot. Elin Ersson/Facebook, Aleksandr Ryzhov/Shutterstock

Szwedzka studencka odmówiła zajęcia miejsca w samolocie do czasu, kiedy z maszyny nie zostanie wyprowadzony deportowany Afgańczyk. Dziewczyna całość zdarzenia transmitowała w internecie, a jej upór spowodował wstrzymanie wydalenia mężczyzny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podało "BBC News", studentka jednego z uniwersytetów Elin Ersson znalazła się w tym samym samolocie, co deportowany obywatel Afganistanu. Do incydentu doszło na lotnisku w Goteborgu w zachodniej Szwecji.

Zobacz także

Na znak protestu przeciwko wydaleniu ze Szwecji mężczyzny, dziewczyna odmówiła zajęcia miejsca w samolocie. Szwedzkie władze argumentują, że Afganistan jest na tyle bezpiecznym krajem, aby nielegalni imigranci mogli do niego wrócić. Z takim stanowiskiem nie zgodziła się Elin.

Na swoim profilu na Facebooku prowadziła transmisję na żywo ze swojej akcji protestu na pokładzie samolotu.

Na nagraniu widać, jak współpasażerowie oraz załoga maszyny stara się nakłonić kobietę do zajęcia miejsca. Studentka nie ukrywała również łez licząc, że jej akcja przyniesie spodziewany skutek.

Zobacz także

Dziewczyna mówiła, że po deportacji do ojczyzny Afgańczyka "najpewniej czeka śmierć", a odmowa zajęcia miejsca w samolocie "to wszystko co może zrobić dla uratowania jego życia".

Kilku z pasażerów również wstało ze swoich miejsc, przyłączając się do protestu studentki. Dzięki jej działaniom 52-letni Afgańczyk został wyprowadzony z samolotu.

BBC News tłumaczy, że deportacja była wykonana przez szwedzką służbę więzienną i straż graniczną na polecenie decyzji urzędu ds. imigrantów. Według informacji szwedzkich mediów, Afgańczyk zostanie deportowany do ojczyzny w innym terminie.

Natomiast studentkę mogą czekać konsekwencje swojej akcji, ponieważ na pokładzie samolotu pasażerowie są zobowiązani wykonywać polecenia pilota.

Protest Elin odbił się szerokim echem w internecie. Nagranie pokazujące moment odmowy zajęcia miejsca w samolocie obejrzano ponad 2 miliony razy, a pod nagraniem przeważają głosy wsparcia i podziękowanie dla niej.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC News/PTD