Zamknij

Wszczepianie chipów pod skórę pracownikom. Pomysł szwedzkiej firmy

Redakcja
06.04.2017 10:43
Wszczepianie chipów pod skórę pracownikom. Pomysł szwedzkiej firmy
fot. Twitter Screen

Chipy wszczepiane pracownikom pod skórę? Pewna szwedzka firma już wprowadziła ten zwyczaj. Jak zapewnia, to ze względu na wygodę ludzi pracujących w przedsiębiorstwie.

Brzmi jak historia z Matrixa bądź kasowego filmu science fiction. Nowe technologie coraz bardziej wkraczają w nasze życie i... dosłownie w nasze ciała.

Zagłosuj

Wszczepiłbyś sobie chip?

Liczba głosów:

Chip używany w szwedzkiej firmie ma wielkość ziarenka ryżu i jest umieszczany między palcem wskazującym a kciukiem. Chętni mogli się przekonać jak owe ustrojstwo działa. Jak na razie w eksperymencie wzięło udział 150 pracowników. Decyzja o wszczepieniu podskórnego chipa jest oczywiście dobrowolna.

Po co to wszystko? Firma Epicenter wyjaśnia, że dzięki temu małemu urządzeniu pracownicy w łatwy sposób mogą otwierać zamykane na kod drzwi. Skomplikowane kombinacje cyfr i liter nie będą już frapować ich głów. Koniec z zapamiętywaniem trudnych kodów lub pilnowaniem specjalnego breloczka umożliwiającego wstęp.

Takie identyfikatory są powszechne w korporacjach. Teraz mają odejść do lamusa. Przynajmniej w szwedzkiej firmie. Teraz pracownicy mogą otworzyć drzwi dłonią. Wszystko dzięki niewielkiemu chipowi NFC - Near Field Communication - komunikacja bliskiego zasięgu.

Zabieg trwa chwilę i jest całkowicie bezpieczny. Ciężko mówić co prawda o walorach estetycznych, ale ważna jest przecież skuteczność. 

Jak to działa?

Chip otwiera nie tylko drzwi. Pracownicy zyskujący nowe "zastosowanie" swoich rąk, mogą nimi otwierać wejście na firmową siłownie czy automat z napojami. Chip NFC wszczepiony pod skórę ma takie samo zastosowanie, jak ten zawarty w znanym, "korporacyjnym" breloczku. Można nim otwierać aplikacje w telefonie, przekazywać kod PIN, otwierać witryny. Programuje się przy użyciu smartfona.

Wygląda na to, że ludzka ręka może stać się swego rodzaju "paypassem". 

Instalacje tego drobiazgu kosztuje około 100 złotych.

RadioZET.pl/KM