Szwedzka pracowniczka socjalna twierdzi, że islamscy bojownicy mogą być dobrymi rodzicami

Redakcja
08.08.2017 11:59
Szwedzka pracowniczka socjalna twierdzi, że islamscy bojownicy mogą być dobrymi rodzicami
fot. Archiwum Radia ZET

Szwedzka pracowniczka socjalna Bettan Byvald w wywiadzie w publicznej stacji radiowej powiedziała, że islamscy bojownicy powracający do Szwecji z wojny w Syrii i Iraku mogą być dobrymi rodzicami. Nawet jeśli zabrali ze sobą dzieci, te – jej zdaniem – nie powinny być odbierane.

Bettan Byvald tłumaczyła, że wciąż nie ma ustawy, która jednoznacznie określałaby, co należy robić z rodzinami i ich dziećmi, którzy wracają do Szwecji z terenów tzw. Państwa Islamskiego. – Nawet jeśli agencja socjalna udowodni, że rodzice zabrali ze sobą swoje dzieci do Syrii, po powrocie do Szwecji nie zostaną one odebrane automatycznie. Są przypadki, gdy dzieci, które przybyły z tzw. Państwa Islamskiego do Goteborga, zostały zabrane przez służby socjalne, inne pozostały z rodzicami – komentuje pracowniczka socjalna.

Będą traktowani, jak Szwedzi

Szefowa służb społecznych w Örebro tłumaczy, że nie ma potrzeby tworzenia specjalnej procedury dla dzieci islamistów walczących w Syrii czy Iraku. – Dzieci, które powróciły do kraju [Szwecji – red.] z terytorium ISIS będą traktowane tak samo jak szwedzkie dzieci, i będą odbierane tylko wtedy, gdy zostanie naruszone prawo – mówi Lena Mantler.

Zobacz także

Darmowe mieszkanie i zasiłek

W październiku 2016 r. kontrowersje wzbudził pomysł władz miasta Lund w Szwecji, które postanowiły wdrożyć program rehabilitacji byłych członków tzw. Państwa Islamskiego przyznając im miejsca zamieszkania, dostęp do edukacji, a także dodatkowe pieniądze. – O wiele taniej jest zreintegrować osobę ze społeczeństwem niż pozostawić ją samą sobie – wyjaśniała Anna Sjöstrand, miejscowa urzędniczka.

RadioZET.pl/breitbart.com/Telewizja Republika/strz