Zamknij

Podatek od sprzedaży detalicznej legalny. Polska wygrywa spór z Komisją Europejską

16.05.2019 11:14
Podatek od sprzedaży detalicznej legalny. Polska wygrywa spór z Komisją Europejską
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że wprowadzony przez Polskę podatek od sprzedaży detalicznej jest zgodny z prawem. Na dzisiejszej rozprawie uznał jednocześnie nieważność decyzji Komisji Europejskiej w tym zakresie. Wyrok nie jest prawomocny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd UE przychylił się w dzisiejszym orzeczeniu do argumentów strony polskiej. Przypomnijmy, na przełomie listopada i grudnia 2016 roku Polska zaskarżyła decyzję KE, która uznała wprowadzony podatek za pomoc państwa – informuje dziś Polska Agencja Prasowa.

W dzisiejszym orzeczeniu TSUE uznał, że komisarze unijni popełnili błąd w interpretacji prawa.

Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa.

wskazał Sąd UE

Jesienią 2016 roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie o naruszenie prawa unijnego, w związku ze wprowadzeniem podatku handlowego. Zdaniem KE nowe przepisy, traktowane jako „pomoc państwa”, faworyzowałyby małe sklepy. Strona polska zaskarżyła orzeczenie KE w całości.

Dzisiejsze orzeczenie dowodzi, że TSUE nie uznał tej interpretacji. Do czasu rozstrzygnięcia sporu KE wydała nakaz zawieszenia podatku. Uznała, że podatek handlowy jest niezgodny z rynkiem wewnętrznym UE.

Zobacz także

– W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność decyzji końcowej Komisji – poinformował TSUE w komunikacie.

Zadowolenia nie kryje europoseł z PiS, Zbigniew Kuźmiuk. Polityk wspomniał na Twitterze, że wspomniany podatek będzie mógł zostać nałożony na sklepy wielkopowierzchniowe już od początku 2020 roku.

Decyzja nie jest prawomocna. Komisji Europejskiej przysługuje prawo do odwołania do organu wyższej instancji TSUE.

źródło: PAP