Zamknij

Wielka Brytania może wycofać się z Brexitu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE

Redakcja
10.12.2018 12:10
Wielka Brytania może wycofać się z Brexitu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE
fot. Shutterstock

Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE, stwarzając władzom w Londynie możliwość potencjalnej zmiany decyzji w sprawie Brexitu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Takie wycofanie, ustalone zgodnie z wymogami konstytucyjnymi, oznaczałoby, że Zjednoczone Królestwo pozostałoby w UE na warunkach, które nie uległy zmianie, jeśli chodzi o status państwa członkowskiego” – podkreślili sędziowie.

Zobacz także

Orzeczenie, wydane przez TSUE w pełnym składzie, zostało ogłoszone na dzień przed głosowaniem brytyjskiej Izby Gmin w sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu. Wzmacnia ono obóz opowiadających się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE.

Pytanie prejudycjalne w tej sprawie złożył w TSUE szkocki sąd, do którego zwrócili się proeuropejscy politycy i aktywiści liczący na to, że w razie zorganizowania drugiego referendum w sprawie Brexitu lub upadku rządu premier Theresy May możliwe byłoby jednostronne wycofanie się Wielkiej Brytanii z procesu wyjścia z UE.

Zobacz także

Z najnowszego sondażu BMG Research przeprowadzonego w grudniu dla „The Independent” wynika, że 52 proc. Brytyjczyków opowiada się za pozostaniem w Unii Europejskiej, natomiast 40 proc. ankietowanych popiera BREXIT. Pozostali zadeklarowali, że nie mają opinii w tej sprawie albo odmówili odpowiedzi.

RadioZET.pl/PAP/Independent/BM