Zamknij

"Ta część Ukrainy wkrótce stanie się częścią Rosji". Samozwańczy gubernator ogłasza plan

20.05.2022 10:49
Chersoń wkrótce stanie się częścią Rosji - ogłosił lider władz okupacyjnych
fot. screen Google Maps

Samozwańczy gubernator obwodu chersońskiego na południu Ukrainy Wołodymyr Saldo ogłosił podczas pierwszego spotkania z rosyjskimi kolaborantami, że "Chersoń wkrótce stanie się częścią Rosji" – podała w piątek na Twitterze ukraińska gazeta internetowa "The Kyiv Independent".

Rosja zajęła większość obwodu chersońskiego po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Obrońcy wycofali swoje siły za Dniepr, a główne miasto regionu zostało zdobyte na początku marca.

Rosjanie i zależni od nich kolaboranci z samozwańczych władz zapowiadali, że w regionie zostanie zorganizowane referendum, w którym mieszkańcy opowiedzą się za przyłączeniem do Rosji. Choć data jeszcze nie padła, okupanci zapowiadają wprost, że przyłączą okupowane ziemie do Rosji.

"Chersoń stanie się częścią Rosji". Lider władz okupacyjnych zapowiada

"Postrzegamy Rosję jako nasz ojczysty kraj" - miał powiedzieć samozwańczy lider wojskowych władz w Chersoniu, Wołodymyr Saldo. Podkreślił również, że nowy plan budżetowy obwodu chersońskiego został już przyjęty w rublach. Już wcześniej informowaliśmy, że okupanci wprowadzili 4-miesięczny okres przejściowy w płatnościach (ruble i hrywny), po czym jedyną ważną walutą pozostanie rubel.

10 kwietnia sztab generalny ukraińskiej armii przekazał doniesienia, że w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim Rosjanie jakoby drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej". 9 maja wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że tzw. referendum nie odbyło się dotychczas ze względu na skuteczne działania ukraińskiej armii i służb specjalnych.

Wołodymyr Saldo był merem Chersonia w latach 2002-12, a także deputowanym prorosyjskiej Partii Regionów do parlamentu Ukrainy (Rady Najwyższej) w latach 2012-14. Liczący przed wojną ponad 280 tys. mieszkańców Chersoń to jedyna stolica obwodu, która została dotychczas zajęta przez siły najeźdźcy.

RadioZET.pl/The Kyiv Independent

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C