Zamknij

Tajfun Faxai uderzył w Japonię. Silny wiatr zabił jedną osobę

09.09.2019 09:03

Tajfun Faxai uderzył z ogromną siłą w okolice Tokio – poinformowała japońska telewizja NHK. Porywy wiatru osiągały prędkość 207 km/godz., 84 tys. domów zostało pozbawionych energii elektrycznej. Jak podaje Associated Press, jedna osoba zginęła. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tajfun Faxai to jeden z najsilniejszych tajfunów w tym rejonie w ostatnich latach. Główne uderzenie miało miejsce w mieście Chiba, leżącym na wschód od japońskiej stolicy. Żywioł spowodował odwołanie ponad 171 lotów na lotnisku w Tokio, wstrzymanych zostało kilkanaście połączeń kolejowych.

Siła tajfunu była także mocno odczuwalna w sąsiednim mieście Ichikawa, gdzie wiatr wstrząsał całymi budynkami, a ulice zalane zostały ulewnymi deszczami. Rzecznik rządu Yoshihide Suga przekazał dziennikarzom, że otrzymał raport o jednej ofiarze śmiertelnej tajfunu. Kilka osób doznało niegroźnych obrażeń.

NHK poinformowała, że około 5000 osób zostało ewakuowanych, z czego ponad połowa z turystycznej miejscowości Kamakura na południe od Tokio. Tam ludziom zagrażały osuwiska, ale nie było doniesień o poważnych zniszczeniach. Dla 390 tys. osób wydano zalecenie niezobowiązującej ewakuacji.

Meteorologowie przewidują, że Faxai, który porusza się bardzo szybko (25 km/godz.), kierować się będzie na południe, w związku z tym mieszkańcy Japonii mogą uniknąć kolejnych uderzeń.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP