Śmiertelne żniwo tajfunu Goni. Zginęło co najmniej 16 osób

02.11.2020 09:56

Co najmniej 16 ofiar pochłonął szalejący na Filipinach tajfun Goni – podały tamtejsze władze. W niedzielę nad wyspiarskim krajem na Pacyfiku przeszła najsilniejsza od lat tropikalna burza.

Tajfun Goni
fot. AP/Associated Press/East News

Tajfun Goni zbiera śmiertelne żniwo na Filipinach. Już wczoraj informowaliśmy o uderzeniu niszczycielskiego wiatru, którego prędkość osiągała nawet 300 km/godz.

Władze prowincji Albay i Catanduanes na południu wyspy Luzon podały dziś, że tajfun dotarł na ląd w niedzielę około godziny 5 rano miejscowego czasu. Odpowiednio wcześniej ewakuowano niemal milion ludzi.

Tajfun Goni uderzył w Filipiny. Ewakuacja zapobiegła większej tragedii

Meteorolodzy podali, że wiatr osłabł już nad terytorium Filipin i przemieścił się obecnie nad Morze Południowochińskie. Może jednak znów zyskać na sile i uderzyć w ląd, tym razem w Wietnam.

Zobacz także

Tajfun Goni to najsilniejsza z burz nawiedzających Filipiny od czasu tajfunu Haiyan. Ten ostatni miał miejsce w listopadzie 2013 r. i pochłonął życie ponad 6,3 tys. ludzi, zmusił do ucieczki aż 5 mln osób.

Ewakuację mieszkańców utrudniała w tym roku pandemia koronawirusa i wynikłe z niej restrykcje sanitarne. Na Filipinach zdiagnozowano do dziś ponad 383 tys. przypadków zakażenia, co jest drugim wynikiem w regionie, po najludniejszej Indonezji.

RadioZET.pl/PAP